Pravidelný trénink dvouletých slůňat se skládá především z mytí, v rámci kterého provedou jednotlivé cviky. Během toho má chovatel možnost zjistit, jak je na tom zvíře zdravotně.
První hodiny života malého slůněte patří k těm nejdůležitějším. „Chceme proto celé skupině dopřát maximální klid, z tohoto důvodu jsme uzavřeli pavilon a také okolí venkovního výběhu,“ uvedla mluvčí.
Záchranáři našli po třech letech opuštěnému slůněti rodinu díky analýze DNA. Analýza také prozradila, že malá slonice patří k ohroženému druhu slona pralesního.
„To, kde má slon srdce, jsem odhadl podle lidské stavby těla a videoklipu, co jsem viděl on-line,“ řekl zachránce. „Když se to slůně začalo hýbat, skoro jsem se rozbrečel.“
Očekávané mládě slona afrického se v neděli ve zlínské zoologické zahradě narodilo mrtvé, byla to samička s porodní váhou 86 kilogramů. Mělo jít o první slůně africké narozené v Česku.
Slonice Vishesh v sobotu dopoledne v ostravské zoologické zahradě porodila své třetí mládě. Porod byl bez komplikací a matka o slůně pečuje. Pohlaví mláděte zatím není známé.
Údolí slonů v Zoo Praha má žhavou novinku, do sloní skupiny se narodil nový přírůstek. Celkem jde už o třetí slůně v historii. Sameček se stal ale teprve druhým slůnětem počatým v Praze, jeho hrdými rodiči jsou Tamara a Ankhor. Slůně přišlo na svět krátce po 20:00.
V pražské zoologické zahradě dnes pokřtili sloní mládě, které se narodilo letos v dubnu. Dostalo jméno Maxmilián. Informoval o tom ředitel zoo Miroslav Bobek.
Návštěvníci pražské zoologické zahrady dnes měli poprvé možnost spatřit slůně, které se narodilo v úterý. Do pavilonu slonů přišly od rána stovky lidí. Mládě je zatím pouze ve vnitřní části. Matka Janita se o samečka dobře stará. Ten ji všude následuje a pravidelně od ní pije. Mládě se už začalo seznamovat s ostatními členy stáda. I to je zatím bez problémů.
V Zoo Praha se brzy ráno narodilo slůně. Je to první sloní mládě, které se ve více než osmdesátileté historii chovu slonů v pražské zoologické zahradě nejen narodilo, ale bylo zde i počato. Je to sameček a váží 104 kilogramů. Pro ředitele Miroslava Bobka prý porod patřil k nejsilnějším okamžikům, které v pražské zoo zažil.
Ostravskou sloní samičku Sumitru zabil koncem ledna herpes virus. Ukázala to pitva. Jde o jedno z nejzávažnějších onemocnění, které slony indické ohrožuje na celém světě. A veterináři si s ním zatím neumí poradit.
Ostravská zoologická zahrada přišla o své nejmladší slůně. Téměř dvouletá samička slona indického Sumitra v sobotu odpoledne náhle uhynula. Mládě mělo od narození problém s příjmem potravy a nikdy se nenapilo mateřského mléka.
Přesně před rokem zažila ostravská zoo výjimečnou událost. Po dlouhém čekání se narodilo třetí slůně. Brzy ale ošetřovatelé zjistili, že malá samička nedokáže pít mateřské mléko, a získat tak potřebnou imunitu. Jediným řešením byla mléčná náhražka. S tou se ale zatím žádné mládě nedožilo dospělosti.
Nemá žádné jméno, a přesto patří k největším lákadlům a symbolům ostravské zoologické zahrady. Malá sloní slečna narozená letos v únoru už váží téměř 300 kilogramů. Problém ale je, že se ještě ani jednou nenapila mateřského mléka, a to pro ni znamená vážné ohrožení. Navíc už brzy čeká chovatele další kritický krok - budou muset slůně naučit přijímat pevnou stravu.
Boj o záchranu slůněte v ostravské zoologické zahradě trvá už dva měsíce. Ošetřovatelé mládě krmí každé dvě hodiny a malá sloní samička vypije denně v průměru 10 litrů mléčné náhražky. V pavilonu, který je stále pod nepřetržitým dohledem, se před zraky návštěvníků odehrává pokus o nemožné. Ještě nikde se nepodařilo bez mateřského mléka odchovat mládě až do dospělosti.
Sloní mládě z ostravské zoo se mléka od matky nenapilo. Samice navíc už nemá mléko dostatečně kvalitní a a ošetřovatelé už nechtějí riskovat pokusy o navedení slůněte k jejím strukům. Dál ale budou pokračovat v krmení umělou náhražkou.
V ostravské zoologické zahradě mají strach o narozené slůně. Nepodařilo se mu zatím napít se mateřského mléka. Hrozí, že mládě slona indického by tak mohlo zemřít hlady. Podle chovatelů je situace vážná.
Slonice Vishesh z ostravské zoologické zahrady porodila své druhé mládě. Porod trval přibližně hodinu a obešel se bez komplikací. Pohlaví mláděte zatím není známé.
Po třech letech ovládlo ostravskou zoologickou zahradu očekávání narození dalšího slůněte. Ošetřovatelé proto začali sloužit i noční směny. Délku březosti u slonice Vishesh totiž není možné přesně určit, a ošetřovatelé z ní proto nespouští oči.
Vůbec první slůně se dnes narodilo v pražské zoologické zahradě. Čerstvý přírůstek je čtvrtým potomkem slonice Donny, která se do Prahy dostala loni na jaře z Rotterdamu. Porod proběhl bez komplikací. Návštěvnící zoo by mohli mládě poprvé vidět 30. března.
Jediné slůně v České republice, zhruba půltunová slečna Rashmi z ostravské zoologické zahrady, má dnes jeden rok. První narozeniny sice řádně oslaví až v sobotu, už dnes si v zoo toto mimořádné výročí připomenou. Byli jsme u toho, když se Rashmi se svou matkou sprchovaly, aby před velkou událostí vypadaly k světu.
Ostravská ZOO má další důvod k oslavám. Dnes před polednem se tam narodilo druhé slůně v historii tuzemských zoologických zahrad. Několik týdnů po prvním takovém úspěchu - když počátkem března sloní samice Vishesh přivedla na svět samečka. Dnes rodila její matka - slonice Johti. A na rozdíl od březnového porodu se o mládě, samičku, začala od prvních minut starat a neútočila na ně. Matka Johti i mládě jsou podle pracovníků zoo v pořádku.
Podvodník zahájil fiktivní sbírku na první české slůně. Po lidech žádá peníze na odchov tohoto ostravského mláděte. Žádost o finanční příspěvek se rychle šíří internetem. Zoologická zahrada v Ostravě ale tvrdí, že s ní nemá nic společného. Její vedení už vše ohlásilo policii a varuje před ní veřejnost.
Nad tím, jestli se ostravské zoologické zahradě jako vůbec první v Česku podaří odchovat mládě slona indického, se vznáší čím dál víc otazníků. Počáteční radost, když sameček přišel před týdnem na svět, vystřídaly obavy. Matka totiž na mládě nejdřív útočila a teď ho odmítá kojit. Ošetřovatelé ale prý neplánují převzít péči o slůně úplně do vlastních rukou.