Smědá

|Ivana Bernáthová, dab |Regiony

V Černousích chtějí z řeky odstranit nánosy, prý zhoršují odtok při povodních. Ochranáři jsou proti

Lidé v Černousích na Frýdlantsku si stěžují, že nikdo už 30 let nevyčistil koryto řeky Smědé pod vesnicí. Koryto je plné usazenin, stromů a křovisek. Když přijdou do Černous pravidelné jarní záplavy nebo letní povodeň, voda z údolí kvůli zanesené řece pomalu odtéká. Většina lidí z osad Ves nebo Boleslav se pak nedostane několik dní do práce nebo do školy či najedou desítky kilometrů navíc přes Polsko a Německo.

|Eva Malá, Simona Bartošová, Veronika Neprašová |Regiony

Na Frýdlantsku museli kvůli hrozbě povodní evakuovat autokemp a tři tábory

Prudké deště zvedly hladiny řek na Frýdlantsku v Libereckém kraji. Třetího povodňového stupně dosáhla Smědá ve Frýdlantu a v Předláncích. Na druhém stupni povodňové aktivity je Lužická Nisa v Liberci a na prvním v Proseči nad Nisou. V Raspenavě a Hejnicích museli kvůli povodňovému ohrožení evakuovat 84 lidí z autokempu a tří táborů. Ve strouze v jedné ze zahrad v Jeřmanicích na Liberecku byl nalezen utonulý muž.

Lidé v Černousích volají kvůli povodním po vyčištění Smědé

|Ivana Bernáthová |Regiony

Mihule je vám bližší než lidé, stěžují si na ochránce přírody lidé v Černousích na Frýdlantsku. Řeka Smědá zatápí při vydatných deštích tamní údolí minimálně jednou za rok. Lidé pak musí jezdit do práce ve Frýdlantě velkou objížďkou přes Polsko. Podle místních by stačilo koryto řeky vyčistit. Podle ochránců přírody je problém složitější.