Pod alianční vstřícností si ruský prezident představuje, že ani NATO v Evropě nerozmístí rakety a střely, dříve zakázané smlouvou INF. Ta přestala platit loni v srpnu.
Putinův dopis kromě členských států NATO dostaly také jiné země, například Čína. Odeslán byl i na adresu šéfky diplomacie Evropské unie Mogheriniové a generálního tajemníka NATO Stoltenberga.
Spojené státy v neděli 18. srpna provedly test střely s plochou dráhou letu s donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů, první po vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu.
Americko-ruská smlouva, kterou USA definitivně vypověděly počátkem srpna, zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů.
USA odstoupily od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Rusko bude muset začít vyvíjet nové jaderné rakety, pokud tak učiní Spojené státy.
Ruský prezident podle ČTK prohlásil, že Spojené státy vypověděly dohodu pod „vymyšlenou záminkou“ a vážně tak zkomplikovaly situaci ve světě. To většina expertů odmítá, poukazují na vinu Ruska.
Přinášíme stručný přehled událostí za poslední dny podle výběru editora. Díky němu vám neunikne, co se o víkendu stalo, i když jste třeba byli offline.
„Nad Evropou se vznáší nejistota, k čemu nová situace povede. Nová ruská střela je v zásadě schopna zasáhnout jakýkoli bod na kontinentu,“ píše v komentáři Jan Fingerland.
„Ano, chtěl bych to udělat,“ odpověděl Esper na dotaz novináře, zda by Pentagon podpořil rozmístění raket v Asii. Má se ovšem jednat o konvenční rakety středního doletu, tedy bez jaderné hlavice.
„Ukončení smlouvy bude mít pro mezinárodní společnost sotva nějaké výhody, tento krok podkopává bezpečnost nejen Evropy, ale celého světa,“ řekl Gorbačov v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RT.
První věta stanoví pozastavení platnosti dohody, druhá uvádí, že o obnovení platnosti dohody rozhoduje prezident, a třetí praví, že zákon vstupuje v platnost oficiálním zveřejněním.
Uvádí se to ve zprávě, kterou zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru. Nejzásadnější snižování jaderného arzenálu připadá na USA a Rusko, tedy držitele 90 procent jaderných zbraní.
Ruský prezident Vladimir Putin žádá parlament, aby pozastavil platnost dohody o likvidaci raket. S Ruskem ji v roce 1987 uzavřely Spojené státy. Obě země se obviňují z porušování raketové smlouvy.
Severoatlantická aliance slaví 70 let. Čeho za tu dobu dosáhla? Na jaké hrozby se musí připravit? A čím je pro ni důležité Česko? Odpovídá v exkluzivním rozhovoru generální tajemník Jens Stoltenberg.
Spojené státy své odstoupení od smlouvy ohlásily v únoru s tím, že Rusko dokument nedodržuje. Moskva obvinění odmítla a Vladimir Putin varoval, že na jejich krok bude reagovat zrcadlově.
Merkelová připomněla, že po skončení studené války panovala v Evropě naděje, že se vztahy s Ruskem zlepší, což se ale nestalo. Zvláště v posledních několika letech se podle ní výrazně zhoršily.
Raketový systém SSC-8 vyvíjený a rozmísťovaný Ruskem je pro členské země NATO významným bezpečnostním rizikem a aliance musí být schopna na novou situaci reagovat odpovídajícím způsobem.
Bývalý sovětský prezident tvrdí, že příčiny, proč Spojené státy pozastavily platnost smlouvy, nejsou takové, jak Washington uvádí – tedy porušování dohody ze strany Ruska.
Američané obviňují Rusko, že porušuje smlouvu INF svými střelami s plochou druhou letu, prý mohou být odpalovány i z odpalovacích zařízení raket, které jsou mimo jiné v Kaliningradské oblasti.
USA oznámily zahájení půlročního období, po němž země vystoupí ze Smlouvy o raketách středního a krátkého doletu – nestáhne-li Rusko své okřídlené střely, které překračují uvedený dosah.
Schůze NATO a Ruska nepřinesla pokrok ve sporu o smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Moskva nedala najevo, že by se své nové rakety chtěla vzdát.
USA znovu vyzvaly Rusko, aby zničilo novou střelu s plochou dráhou letu, představující podle USA přímé porušení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu.
Česko sdílí s USA a dalšími spojenci závěr, že Rusko porušilo smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu, uvedlo ministerstvo zahraničí. Vyzvalo Rusko, aby se vrátilo k dodržování smlouvy.
„Evropa se vystaví nebezpečí možného odvetného úderu Ruska, pokud bude souhlasit s rozmístěním amerických raket na svém území,“ citovala Putina státní agentura TASS.