Na osobní úrovni hraje v prevenci onemocnění hlavní roli životní styl. „V první řadě nekouřit, pak mít dostatečný přísun ovoce a zeleniny,“ tvrdí expert Radim Šrám.
Město se chce v další fázi boje s reklamním smogem zaměřit mimo jiné na výlohy obchodů. Majitelé je podle připomínek radnice mají předělat do konce příštího roku.
Na některých místech koncentrace prachových částic přesáhla 900 mikrogramů na metr krychlový. Už koncentrace 500 mikrogramů je přitom považována za nanejvýš nebezpečnou.
Meteorologové pokles koncentrace během noci a čtvrtka očekávali. „Překročení informativní prahové hodnoty a trvání smogové situace se zítra (ve čtvrtek) nepředpokládá,“ informoval ČHMÚ.
Meteorologové ve středu podvečer vyhlásili ve Středočeském kraji smogovou situaci. Už odpoledne ji ústav vyhlásil v Ústeckém kraji a vpodvečer i v kraji Libereckém.
Pinsky v jednom ze stanů napodobuje zcela čisté ovzduší z norského ostrova, v dalších se snaží do co největších podrobností vytvořit vzduch, jaký se vyskytuje v Londýně, Sao Paulu, Dillí a Pekingu.
Zamoření podle meteorologů souvisí s dlouhodobým mimořádným suchem. Situaci navíc zhoršují okolní lesní požáry, které zamoření zvyšují na neúnosnou úroveň ohrožující lidské zdraví.
Praha v době smogových situací zavede městskou hromadnou dopravu zdarma. V pondělí se na tom shodli radní. Hlavní město vyjde jeden den tohoto opatření až na až pět milionů korun.
Varšavský soud nařídil státu vyplatit 5000 zlotých (asi 30 000 korun) na dobročinný účel, určený žalující stranou. Oznámila to televize TVN 24 s tím, že rozsudek není pravomocný.
Hlavní město prověřuje možnost zavedení nízkoemisní zóny a mýtného. Magistrát připravuje také informační kampaň, která by měla poučit Pražany o tom, co by v době smogu neměli dělat.
Spermie strážníků, dýchací problémy novorozenců, ale také nemoci běžců. To vše začínají zkoumat ostravští vědci. Startuje jeden z největších výzkumů, který sleduje vliv špatného vzduchu na zdraví.
Meteorologové vyhlásili ve Zlínském kraji smogovou situaci. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší. Není vyloučeno vyhlášení regulace, informovali v pondělí meteorologové.
Povolené limity pro průměrnou denní koncentraci polétavého prachu byly překročeny na většině měřicích stanic, v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku dokonce trojnásobně.
V Polsku podle Světové zdravotnické organizace vlivem znečištěného ovzduší ročně zemře na 50 tisíc lidí. Kvůli polskému smogu umírají lidé i na území Česka.
Odvolání výroků o nedostatečném boji se smogem v Krakově musí Morawiecki zveřejnit na zpravodajských kanálech TVP a Polsat, na facebooku strany Právo a spravedlnost a na prvních stranách tří deníků.
Znečištěním ovzduší bylo loni zasaženo 68 procent obyvatel, zatímco v roce 2016 to bylo 59 procent. Vyhlášeno pak bylo celkem 39 smogových situací, zatímco v roce 2016 pouze pět.
Vliv špatného ovzduší na inteligenci může být podle vědců obrovský. Lidé prý mají výrazně zhoršené výsledky například při testování jazykových schopností nebo matematiky.
V desítkách německých měst je kvalita ovzduší mizerná. Jedním ze zdrojů znečistění jsou dieselové motory. Případ se dostal až k nejvyššímu správnímu soudu v Lipsku.
Polsko prohrálo spor o smog. Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek rozhodl, že Polsko porušilo unijní předpisy o kvalitě ovzduší. Rozsudek otevírá cestu pro možné sankce.
Čím dál více Poláků si uvědomuje, jak je polské ovzduší znečištěné. Obchod s výrobky proti smogu kvete. Prodejci nabízejí různobarevné roušky a ochranné kosmetické prostředky, píše agentura DPA.
V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky. Průměrný denní limit pro polétavý prach je místy překročen více než dvojnásobně. Nejhorší situace je v Ostravě a na Karvinsku.