smogová situace

smogová situace v textech na iROZHLASU

| ČTK, Jana Klementová |Zprávy z domova

Smog se rozšířil do Plzeňského kraje, do čtvrtka si Česko neoddychne

Smog trápí 8 krajů v Česku, ve středu ráno se k Moravě, Slezsku, východním Čechám a Praze přidal i Středočeský a Plzeňský kraj. Brzy by podle meteorologů mohla být na Plzeňsku vyhlášená i regulace. Ta už platí v Olomouckém a Zlínském kraji a pro Třinecko, Karvinsko, Ostravsko a Frýdek-Místek. Podle meteorologů se situace do čtvrtka nezlepší. V Přerově kvůli velkému množství prachu v ovzduší začala včera opět jezdit MHD zdarma.

| ČTK |Regiony

Moravskoslezský kraj trápí smog. Na Třinecku musí podniky omezovat výrobu

Po vyhlášení smogové situace v pátek odpoledne meteorologové na Třinecku vyhlásili i regulaci. Rozptylové podmínky v regionu se znovu zhoršily, někde je kvalita ovzduší velmi špatná. Smogová situace už platí v celém kraji. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Regulace znamená, že vybrané podniky musí omezovat výrobu.

| ČTK |Zprávy z domova

Ve Zlínském kraji meteorologové vyhlásili smogovou situaci. Letos již popáté

Meteorologové v pátek odpoledne vyhlásili kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu v ovzduší smogovou situaci pro Zlínský kraj. V regionu je od počátku roku vyhlášena již popáté, naposledy se tak stalo minulý týden. Nejhorší situace je nyní ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde v pátek ve 14:00 meteorologové naměřili přes 121 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

|Petra Holinková |Příroda

Smog psům škodí. Venčete je méně a ze zahrad je přesuňte dovnitř, radí veterinářka

Smog neškodí jen lidem, ale i jejich psím společníkům. Jak přizpůsobit venčení a jak zabavit psa doma? "Pes nemá primárně lovit, ale čichat, na to stačí pár metrů čtverečních," radí v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu pražská veterinářka Martina Načeradská. Majitelé podle ní dělají chyby i v péči o psí tlapky po procházkách. Ošetření Indulonou veterinářka rozhodně nedoporučuje. Vhodná dostupná alternativa k drahé psí kosmetice je k dostání v každé lékárně.

| ČTK |Zprávy z domova

Smogová situace kvůli ozonu už platí téměř v celém Česku

V téměř celé České republice kvůli vysoké koncentraci ozonu už platí smogová situace. Dnes byla vyhlášena v Karlovarském a Jihočeském kraji, v řadě dalších krajů platí již několik dní. Smogová situace zatím není vyhlášena jen v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

|Martin Knitl |Regiony

Věřňovice na Karvinsku už překročily celoroční smogový limit

Obyvatelé pohraniční obce Věřňovice na Karvinsku by už neměli dýchat, pokud nechtějí riskovat zdravotní problémy. Zní to sice absurdně, ale i tak si můžeme vyložit statistiku, kterou dlouhodobě sleduje ostravské sdružení Čisté nebe. Věřňovice jsou totiž prvním místem v Česku, které už vyčerpalo celoroční příděl povolených smogových dnů. A to ještě neskončil únor.