Ruská agrese Ukrajiny je „bestiální a nezákonná“, odhlasovali poslanci. Zablokování ukrajinských přístavů a znemožnění vývozu ukrajinského obilí označuje usnesení za pirátství.
Podle soudu hrozí vysoké nebezpečí, že tito Rusové úmyslně způsobí katastrofu v letecké dopravě. Tohoto trestného činu se podle prokuratury dopustili v dubnu 2010.
O rozhovoru mezi bratry informoval počátkem měsíce opoziční deník Gazeta Wyborcza s odvoláním na bývalého soudce. Záznam byl prý označen za „přísně tajný”, a tak o jeho obsahu nesměl nic prozradit.
Podobná neštěstí nejsou v Rusku neobvyklá. Při požárech ve 145milionové zemi zahynou každoročně tisíce lidí a počet obětí tam bývá mnohem vyšší než v Evropě či v USA.
Kaczyński je spolu s mnoha představiteli PiS přesvědčen, že katastrofa letounu ve Smolensku nebyla dílem nešťastné shody okolností, ale dlouhodobě připravovaného spiknutí.
Exprezident musí napsat několikařádkovou omluvu, nechat ji otisknout v celostátním deníku a vysílat ji na rozhlasové stanici TOK FM. Také ji musí mít týden připnutou na vrchu své facebookové stránky.
Bývalý polský premiér Donald Tusk v pondělí vypovídal přes okresním soudem ve Varšavě. Jeho svědectví se týkalo případu spojeného se smolenskou leteckou havárií.
Polské úřady anulovaly závěry vyšetřování letecké havárie u ruského Smolensku. Obnovená vyšetřovací komise tvrdí, že v původní zprávě našla chyby. V troskách Tupolevu před osmi lety zemřelo 96 lidí.
„Bylo to jako přecházet zkratkou místo po přechodu. Jednou vás to auto ale srazí,“ říká o porušování pravidel bezpečnosti létání vyšetřovatel nehody polského vládního letadla Maciej Lasek.
„Smolensk se nedá popsat jednoduše jako historická událost, má tolik rovin, že je vlastně fascinující se jím zabývat,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz politolog Nikola Ksiazek.
Polská komise, která se zabývá vyšetřováním letecké nehody u Smolenska, identifikovala ze záznamů o letu stroje výbuch. Novinářům to řekl polský ministr obrany Antoni Macierewicz.
Ve Varšavě se chystají postavit pomník bývalému prezidentovi Lechu Kaczyńskému, který zemřel při letecké havárii u Smolenska. Místo, které vybral jeho bratr Jarosław, se ale nelíbí radnici.
Předseda Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk znovu vypovídal na varšavské prokuratuře. Musel tam kvůli leteckému neštěstí u Smolenska v roce 2010. Výslech trval více než osm hodin.
Polská vláda bude létat novými letadly. U severních sousedů je to přitom citlivá věc. Sedm let po havárii letounu TU-154 u Smolensku se politici dohadují, jakými stroji by měli členové vlády létat.
Varšavská prokuratura bude znovu vyslýchat předsedu Evropské rady Donalda Tuska. Tusk má svědčit v případu údajné diplomatické zrady, ze kterého ho obvinil ministr obrany Macierewicz ze strany PiS.
Komise polského ministerstva obrany (Podkomisja smoleńska) v den sedmého výročí katastrofy prezidentského letadla Tu-154M u Smolenska zveřejnila na tiskové konferenci závěry vlastního vyšetřování, které odporují oficiálním závěrům vyšetřování z roku 2011. Podle komise tragédie v roce 2010 nebyla nehodou. Za katastrofu podle ní mohou ruští dispečeři a výbuch bomby v trupu letadla. Letadlo, na jehož palubě byl prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, měla podle komise ještě při přistávání roztrhat exploze.
Atentát. Bomby na palubě. Spiknutí proti Polsku. Kolaborace Tuska s Putinem i vina ruských dispečerů. To je jen několik z údajných příčin letecké katastrofy letadla Tu-154M.
Polská prokuratura obvinila tři lidi z ruské kontrolní věže ve Smolensku, že úmyslně přispěli k pádu polského speciálu. Na jeho palubě před sedmi lety zemřelo 96 lidí, včetně prezidenta Lecha Kazcyńského. Polští vyšetřovatelé požádali ruské kolegy, aby jim umožnili vyslechnout dva obviněné dispečery a dalšího člověka, který byl v době nehody v kontrolní věži. Kreml už jakýkoli podíl svých občanů na pádu polského letadla odmítl.
Varšavské státní zastupitelství pozvalo předsedu Evropské rady Tuska k výslechu. Bývalý polský premiér má být svědkem ve vyšetřování bývalých šéfů vojenské kontrarozvědky.
Polský ministr obrany Antoni Macierewicz ze strany Právo a spravedlnost v úterý v radiu Szczecin označil Rusy za jasné viníky letecké katastrofy u Smolenska. V dubnu 2010 tam zemřelo 96 Poláků včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. Pomoc s objasněním nehody slíbil Polsku nově i americký prezident Donald Trump.
Polsko si stěžuje, že mu Rusko stále nedalo kompletní informace o havárii vládního letadla u Smolensku. Polské velvyslanectví v Moskvě proto oficiálně požádalo o předání hlasových záznamů z pilotní kabiny letadla těsně před havárií.