Smolensk

Smolensk v textech na iROZHLASU

|Filip Harzer |Zprávy ze světa

Polské ministerstvo přišlo s novým závěrem vyšetřování tragédie u Smolenska, údajně byla na palubě bomba

Komise polského ministerstva obrany (Podkomisja smoleńska) v den sedmého výročí katastrofy prezidentského letadla Tu-154M u Smolenska zveřejnila na tiskové konferenci závěry vlastního vyšetřování, které odporují oficiálním závěrům vyšetřování z roku 2011. Podle komise tragédie v roce 2010 nebyla nehodou. Za katastrofu podle ní mohou ruští dispečeři a výbuch bomby v trupu letadla. Letadlo, na jehož palubě byl prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, měla podle komise ještě při přistávání roztrhat exploze.

|Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Polsko obvinilo z pádu prezidentského speciálu u Smolensku ruské letové kontrolory

Polská prokuratura obvinila tři lidi z ruské kontrolní věže ve Smolensku, že úmyslně přispěli k pádu polského speciálu. Na jeho palubě před sedmi lety zemřelo 96 lidí, včetně prezidenta Lecha Kazcyńského. Polští vyšetřovatelé požádali ruské kolegy, aby jim umožnili vyslechnout dva obviněné dispečery a dalšího člověka, který byl v době nehody v kontrolní věži. Kreml už jakýkoli podíl svých občanů na pádu polského letadla odmítl.

|Filip Harzer |Zprávy ze světa

Za smrt prezidenta u Smolenska můžou Rusové, tvrdí polský ministr. Trump slíbil Varšavě pomoc

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz ze strany Právo a spravedlnost v úterý v radiu Szczecin označil Rusy za jasné viníky letecké katastrofy u Smolenska. V dubnu 2010 tam zemřelo 96 Poláků včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. Pomoc s objasněním nehody slíbil Polsku nově i americký prezident Donald Trump.

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

V Polsku začínají exhumace obětí havárie u Smolenska. Zbytečné otevírání nezhojených ran, tvrdí příbuzní

V Krakově začne v pondělí odpoledne exhumace polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. Vyšetřovatelé budou znovu zkoumat tělesné ostatky obětí letecké havárie u Smolenska, při které v roce 2010 zemřela skoro stovka nejvyšších polských politiků a vojenských velitelů. Podle současné polské vlády totiž nebyla řádně vyšetřená a je prý možné, že se letadlo stalo terčem ruského útoku.