Téměř tříhodinová přeprava dvaadvacetimetrového smrku ztepilého se obešla téměř bez komplikací. Vánoční strom se na Staroměstském náměstí poprvé rozsvítí v sobotu 30. listopadu v 16.30.
Smrkové monokultury nezvládají aktuální suché počasí, oslabené stromy pak snadněji podlehnou kůrovci. Situace je vážná zejména na Moravě, v jihozápadních Čechách nebo na jihu Vysočiny.
Strom, který bude od začátku adventu stát na Staroměstském náměstí v Praze, pokáceli v Pecce na Jičínsku. Podle dendrologů je vybraný smrk ztepilý v dobrém stavu. V centru Prahy se bude tyčit do výšky 20 metrů.
Vědci objevili na Šumavě nejstarší český smrk. Strom, ze kterého zbyl už jen suchý kmen s větvěmi, se dožil 632 let a pamatoval tak ještě vládu Karla IV.
Obyvatele bytovky v Havlíčkově Brodě rozhádal smrk. Jehličnan roste na rohu ulice Strážná a Zrzavého asi 60 let. Zatímco pro staré lidi je nedotknutelným kouskem zeleně, mladí ho chtějí pokácet, protože překáží.
Vánoční strom pro Prahu je i letos ze středních Čech. Šestadvacetimetrový smrk, který je starý přesně sedmdesát dva let, pokáceli dřevorubci dopoledne v Nespekách na Benešovsku. Celý prosinec teď bude ozdobou pražského Staroměstského náměstí.
Stromy, které měly Krušným horám vrátit po kyselých deštích život, pomalu hynou. Tentokrát za to nemůžou zplodiny z uhelných elektráren, ale houba, která smrk pomalu hubí. Kvůli tomu Krušné hory připomínají na některých místech dobu před třiceti lety.
Na Staroměstském náměstí v Praze se bude letos o Vánocích tyčit smrk ztepilý, který vyrostl v lese u Holoubkova na Rokycansku na pozemcích významného šlechtického rodu Colloredo - Mansfeld, který je největším soukromým vlastníkem lesů. Dnes dopoledne ho pokácel mistr České republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček.
Na území národního parku rostl druhý nejstarší smrk na Šumavě. Odborníci jeho věk odhadují na více než 559 let. Strom už ale u Plešného jezera nestojí – zlikvidoval ho totiž kůrovec.