Je to přesně jako v té pohádce. Poslanci sice odstranili u stejnopohlavních párů některé donebevolající nespravedlnosti, ale ve srovnání s heterosexuálními páry jejich diskriminaci de facto potvrdili.
„Politik musí získávat všechny názory, jinak je to nepochopení politické funkce. To bychom museli kádrovat všechny neziskové organizace,“ brání Nina Nováková (KDU-ČSL) vliv Aliance pro rodinu.
Obejít odpor velké části poslanců by mohl ústupek od slova manželství, sňatky stejnopohlavních párů by se mohly nazývat jinak. Sněmovna se také shodne na narovnání většiny práv stejnopohlavních párů.
Poslanci po vyhrocených debatách dali šanci manželství pro všechny. Zároveň se na ně snesla kritika kvůli urážlivým výrokům, které zazněly. Někteří straničtí kolegové se dokonce za kolegy omlouvali.
„Politici by si měli uvědomit, že lidé, kterých se ta změna týká, nezmizí,“ dodává v rozhovoru Thalia Zepatosová, ředitelka výzkumu a komunikace americké organizace Freedom to Marry.
Na jedné straně stojí STAN, Piráti a většina TOP 09, na druhé straně KDU-ČSL, SPD a většina ODS. Klíčový pro hlasování bude postoj rozpolceného hnutí ANO.
Na twitteru to uvedla estonská premiérka Kaja Kallasová. Návrh získal ve 101členném parlamentu 55 hlasů ze stran koalice, kterou Kallasová sestavila po svém vítězství ve volbách v roce 2023.
O požehnání pro stejnopohlavní páry se v německé církvi oficiálně debatovalo od roku 2019. Pro reformní návrh se vyslovilo 176 z 202 účastníků synody a také více než dvě třetiny přítomných biskupů.
Sňatky stejnopohlavním párům a případnou adopci by neumožnil jen Jaroslav Bašta. Osobně je proti i Pavel Fischer, ten ale uvedl, že by takový zákon nevetoval.
Server iROZHLAS.cz oslovil 27 zvolených senátorů s šesticí otázek k válce na Ukrajině, energetické krizi, covidu a manželství pro všechny. Shodují se i na tom, že pojem manželství patří muži a ženě.
Koncept tzv. právního originalismu pracuje s předpokladem, že když něco není přímo napsané v ústavě, nemělo by na to existovat federální právo a rozhodovat by měly jednotlivé státy.
Zákon propaguje „lásku, péči, citlivost, respekt a harmonii pro naše rodiny,“ uvedl před hlasováním v parlamentu ministr spravedlnosti Oscar Manuel Silvera. Mezi oponenty změny jsou mnohé církve.
Tento krok podle CNN pramení z obav demokratů, že by si sňatky gayů v zemi mohl vzít v budoucnu na mušku nejvyšší soud, jenž nedávno umožnil zákonodárcům napříč Spojenými státy zakazovat potraty.
Dle slov novináře Daniela Anýže Američané již Nejvyšší soud nepovažují za apolitickou instituci. Ještě před deseti lety byla důvěra v něj na úrovni úřadu prezidenta, nyní klesla na 25 procent.
„Já jsem část dětství v dětském domově vyrůstal. Kdyby mě jako malého kluka, který se nemůže bránit, adoptoval stejnopohlavní pár, raději skočím z okna,“ řekl poslancům předseda SPD Tomio Okamura.
Sněmovna ve čtvrtek pokračuje úvodní debatou o navrhovaném uzákonění manželství homosexuálů. Ve hře je také ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy.
Zákon o zákazu klecových chovů slepic, který schválili poslanci, byl jedním ze stovek návrhů čekajících na vyřízení. Proč se jich ve sněmovně tolik kupí? A jak efektivní poslanci ve své práci jsou?
Švýcaři měli už nyní možnost uzavírat registrované partnerství. Ta existuje i v Česku. Manželství osob stejného pohlaví tam ale na rozdíl od řady zemí západní Evropy možné není.