Sociálně vyloučené lokality

| ČRo, Jana Čermáková, mkp |Zprávy z domova

Počet ghett roste. Vláda připravila pro obce návod, jak mají problémy řešit

Chudinských domů, ulic a čtvrtí v Česku přibývá. Vláda proto pro města a obce připravila návod, jak mají problémy v ghettech a sociálně vyloučených lokalitách řešit. Návod se týká vzdělávání, zaměstnanosti, sociálních služeb či prevence kriminality. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD po setkání s lidmi ze samospráv.

| ČTK, Veronika Sedláčková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Počet ghett se od roku 2006 zdvojnásobil, žije v nich až 115 tisíc lidí

Počet takzvaných vyloučených lokalit se za posledních devět let v Česku zdvojnásobil. Zatímco v roce 2006 bylo chudinských domů, ulic a čtvrtí kolem tří stovek, loni jich existovalo už 606. Ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115 tisíc lidí. V roce 2006 to bylo 80 tisíc. Ukázala to aktuální analýza sociálně vyloučených lokalit, kterou pro ministerstvo práce vypracovala po devíti letech znovu společnost GAC.

Pojízdná klubovna navštěvuje karlovarské ubytovny a zlepšuje volný čas dětí

|Pavla Sofilkaničová |Regiony

Jak vyplnit volný čas dětí, které nevyhledávají vlastní aktivity? Tím se zabývají dobrovolníci i preventisté kriminality. Zaměřují se na sociálně ohrožené lokality. Na vytipovaná místa vysílají autobus, který slouží jako klubovna. Alternativní nízkoprahovou metodu připravila městská policie v Karlových Varech. Pomáhá jí také Policie České republiky, Armáda spásy a Ministerstvo vnitra. To projekt dokonce ocenilo jako unikátní metodu sociální prevence.

|Zuzana Plíšková |Regiony

Do brněnského centra Pavlač si chodí pro pomoc děti ze sociálně vyloučených lokalit

Prosadit se v životě není nebo nebylo lehké pro nikoho z nás. Představte si ale, že startovní čáru máte jako dítě oproti vašim vrstevníkům posunutou o velký kus dozadu jen proto, že vyrůstáte v sociálně znevýhodněné rodině. Právě takovým dětem v letošním školním roce pomáhá brněnské centrum Ratolest v rámci projektu Najdi svou cestu.