sociální bydlení

Konec obchodu s chudobou? Zákon o sociálním bydlení míří do sněmovny

| ČTK |Zprávy z domova

Diskutovaný a dlouho očekávaný zákon o sociálním bydlení putuje do Poslanecké sněmovny. Návrh, který má podle autorů omezit obchod s chudobou, ve středu schválila vláda, informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Podle normy by obce měly sociální byty přidělovat dobrovolně, kdyby tak nečinily, poskytoval by je potřebným Státní fond rozvoje bydlení. Aby zákon začal platit, musí ho do říjnových voleb schválit Parlament a podepsat prezident. Některé resorty a instituce mají k podobě normy výhrady.

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Předražené ubytovny? Obchod s chudobou jen tak neskončí, nové sociální bydlení je navíc ohroženo

V nových sociálních a dostupných bytech by mohlo najít domov 200 až 250 tisíc lidí. Odhaduje to ministerstvo práce, které minulý týden poslalo do mezirezortního připomínkového řízení návrh zákona o sociálním bydlení. Už teď je ale jasné, že obchod s chudobou neskončí minimálně do roku 2020. Systém by měl totiž nabíhat postupně a v ohrožení je navíc i termín jeho startu příští rok na podzim.

| ČTK, Karolína Koubová |Zprávy z domova

Sociální situace nejchudších se v Česku zlepšila. Roste ale napětí ve společnosti

V Česku se s koncem ekonomické krize a díky některým krokům vlády zlepšila sociální situace nejchudších skupin obyvatelstva. Zesílilo ale napětí ve společnosti, i kvůli projevům antiislamismu a odporu proti přílivu migrantů. Vyplývá to z výroční zprávy koalice neziskových organizací, která působí v rámci mezinárodní sítě Social Watch.

|Eliška Malínská, Anna Kottová |Zprávy z domova

Stále více Čechů nemá peníze na bydlení, ministerstvo chystá nový zákon

Až 100 tisíc lidí je ohrožených sociálními problémy s bydlením. Netýká se to ale jen lidí vyloučených ze společnosti nebo žijících na jejím okraji, řeší ho i mladé rodiny, senioři, zdravotně postižení nebo lidé s nižšími příjmy. Vedení ministerstva práce ale připravuje nový zákon týkající se sociálního bydlení.

|Petra Benešová, kap, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Prezident Zeman vytýká vládě, že otálí s přijetím zákona o sociálním bydlení

Prezident Miloš Zeman vytkl vládě, že zbytečně oddaluje přijetí zákona o sociálním bydlení. Měl by být hotový až za dva roky. Sociální byty pomohou hlavně lidem v nouzi, kteří mnohdy končí na předražených ubytovnách. Zeman chce, aby politici zákon přijali co nejrychleji. Jinak podle něj hrozí, že třeba staří lidé se snadno ocitnou na ulici.