socialní dávky

|Veronika Sedláčková |Zprávy z domova

Trestání příživnictví není návratem do minulosti, tvrdí předseda KSČM

PRO A PROTI. Dlouhodobě nezaměstnaní by se v budoucnu mohli obávat postihů, kdyby začal platit návrh KSČM na změnu trestního zákona. Podle něj by hrozila například pokuta, propadnutí majetku nebo až půlroční vězení lidem, kteří se "bez vážné příčiny soustavně vyhýbají poctivé práci." Nakolik je reálný návrat paragrafu, který by trestal příživnictví, diskutovali místopředsedové Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Nezaměstnaní Finové začali pobírat nepodmíněný příjem. Měsíčně dostanou přes 500 eur

| dp |Zprávy ze světa

Finský federální úřad sociálního zabezpečení Kela od 1. ledna začal s vyplácením zhruba 560 eur měsíčně, tedy zhruba 15 tisíc korun, dvěma tisícům nezaměstnaných Finů. Ti budou dávky dostávat až do roku 2019, a to i v případě, že si práci najdou. Píše o tom server Business Insider. Finsko spustilo zkušební verzi takzvaného základního nepodmíněného příjmu založenou na jedné z nejpopulárnějších teorií, která se snaží vyřešit chudobu.

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Zopakuje Okamurovo hnutí spolupráci s SPO? Na celostátní konferenci o tom rozhodnou delegáti

Do krajských voleb nešlo s nálepkou favorita, přesto se hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury dostalo do deseti regionálních zastupitelstev. Jak nečekaný úspěch potvrdit i v parlamentních volbách, budou vymýšlet delegáti na sobotní celostátní konferenci hnutí. Hlavní otázkou má být to, jestli zopakují volební spolupráci se Stranou práv občanů.

|Martin Knitl |Regiony

Lidé z ubytoven v Ostravě hrozí, že kvůli sporu o dávky vyjdou do ulic

Obyvatelé ubytoven na Ostravsku hrozí demonstracemi kvůli sociálním dávkám. Potíže jsou hlavně v některých ostravských obvodech a také v Bohumíně, kde tamní radnice nedaly souhlas nutný pro vyplácení doplatků na bydlení. Dnešní společné jednání úřadů, neziskových organizací a lidí z ubytoven bylo velmi bouřlivé, ale přineslo konkrétní výsledky. Napjatou situací se bude ještě tento týden zabývat vedení úřadu práce a také legislativní rada vlády.