sociální péče

|Martin Knitl |Regiony

Opavský Ústav pro mentálně postižené Marianum v příštím roce skončí

Zamřížovaná okna, dlouhé chodby a velké ložnice bez jakéhokoliv soukromí. Tak vypadaly desítky let ústavy pro mentálně a zdravotně postižené. Už brzy to ale bude minulostí. V tichosti a nenápadně tyto ústavy mizí ze světa. Odborně se tomu říká transformace sociálních služeb. Klienti se postupně stěhují do menších domků a bytů, kde mají šanci na důstojný a do značné míry samostatný život.

|Petra Benešová, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Domovy pro postižené se změní, lidé budou mít lepší komfort a více soukromí

Celý život mnohdy prožijí postižení lidé za zdmi velkých ústavů. Do několika let by se ale mohli přestěhovat do normálního bydlení, kde by měli vlastní pokoj a také individuálnější péči. Stát plánuje velkou proměnu sociálních ústavů. Obcím proto teď odborníci posílají speciální manuál, který popisuje, jak by nové bydlení mělo vypadat.

|Martin Hromádka, Jana Jeckelová |Regiony

Žena z Krnova strávila život v ústavech, svobody se dočkala díky podporovanému bydlení

Kojenecký ústav, pět dětských domovů, dva ústavy sociální péče, dokonce domov důchodců a pak další ústav vystřídala za svůj život paní Jarmila Mlčochová z Krnova. Až teď po padesátce objevuje, co to znamená žít ve vlastním bytě a starat se sama o sebe. Krnovská radnice nechala opravit zdevastovaný dům v centru města a jeden z bezbariérových bytů dostala i paní Jarmila v rámci projektu Podporované bydlení Slezské diakonie.