Skladby ukrajinských a českých umělců v pondělí večer rozezněl Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Pod taktovkou dirigenta Petra Popelky tam hudebníci SOČR zahrál na benefičním koncertu pro Ukrajinu.
Velké koncerty diváci zhlédnou v pražském Anežském klášteře nebo Rudolfinu. Spolu se SOČRem se představí i nový šéfdirigent orchestru Petr Popelka, který povede hudebníky od podzimu 2022.
Pozici hlavního hostujícího dirigenta orchestr nabídl dalšímu ze svých vítaných spolupracovníků Robertu Jindrovi. Jeho vhled, muzikalita, znalosti a nasazení opakovaně budily u hudebníků respekt.
Celý koncert přenáší v pondělí živě od 20.00 Český rozhlas Vltava. Videopřenos je pak možné sledovat na facebooku Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
Program zahajovacího koncertu 94. sezony musel projít proměnou kvůli snížení rizik spojených s koronavirem. Kromě skladeb od Dvořáka a Toshia Hosokawy připomene i 250. výročí narození Beethovena.
Koncert se bude konat 18. září v 19.30 hodin v multifunkčním sálu DOX+. Přímý přenos také zprostředkuje ve svém vysílání Český rozhlas Vltava ve stejný čas.
„V určitém okamžiku jsem opravdu propadl kráse hudby a od té doby jsou housle můj skutečný hlas a nejlepší způsob, jak vyjádřit emoce,“ popisuje přední světový houslista Sergej Chačatrjan.
Letošním tématem koncertu pořádaného ve spolupráci s kulturním centrem Containall je Ekosystém. Název vychází z dramaturgie a výběru děl, které během koncertu zazní.
Koncert začne promítáním animovaného filmu Péťa a vlk, za který získala Britka Suzie Templetenová v roce 2008 Oscara za nejlepší krátký animovaný film.
Dnes se jedná o klasickou a snad nejhranější americkou operu, která dokazuje, že z kombinace jazzu a evropské operní tradice může vzniknout mimořádně silné a mnohovrstevnaté dílo.
Nový šéfdirigent vybral na pondělní večer čtyři skladby a jde s nimi pomyslnou cestou ze západu na východ. Od Richarda Strausse a Carla Marii von Webera po Leoše Janáčka.
Prestižní label Mercury KX v červnu 2018 vydá konceptuální album A Portrait Of John Doe, které společně připravili Tomáš Dvořák s britským skladatelem a producentem Tomem Hodgem.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu chce i s novým šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem pokračovat v oblíbených koncertních řadách. Chystá třeba koncert s písničkářkou Radůzou.
V pražském DOXu v sobotu v provedení SOČR zazní hudba legendy americké poválečné avantgardy Mortona Feldmana. V novém prostoru DOX+ uvedou tři Feldmanovy skladby pro velký orchestr.
Dvořákova síň pražského Rudolfina se od pátku po tři večery promění v audiovizuální galerii. Uskuteční se zde koncerty Symfonického orchestru Českého rozhlasu s videomappingovou projekcí.
Operní hvězda Adam Plachetka, vystoupení s Anetou Langerovou nebo živý doprovod k animovanému filmu BBC - nejen tyto koncerty připravuje pro příští sezonu Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Za symfonickým orchestrem ve středu přišli do pražského Fora Karlín posluchači bez obleku. SOČR přivítal na pódiu skupinu Tata Bojs a společně zahráli průřez tvorbou kapely z pražské Hanspaulky. Úplně poprvé Tata Bojs zahráli naživo píseň Kamarádky, na koncertě hostovali třeba Klára Nemravová a Clarinet Factory.
Půl roku po zisku prestižní ceny se český klavírista vrátil do rodné země. Lukáš Vondráček vyhrál na jaře Soutěž královny Alžběty v Bruselu, což se do té doby žádnému českému hudebníkovi nepodařilo. Teď předvedl svůj talent v pražském Rudolfinu na společném vystoupení se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR).