sopečný prach

sopečný prach v textech na iROZHLASU

Islanďané lákají turisty na sopečný popel. S velkým úspěchem…

|Pavel Polák, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Není to tak dávno, kdy islandské sopky zastavily leteckou dopravu nad celou Evropou. Po jejich erupcích nezůstaly jenom velké ztráty leteckých společností, ale také tuny sopečného popelu. Islanďané přišli na zajímavý způsob, jak se popelu zbavit. Jako kdyby se řídili heslem: Když toho máš hodně a nevíš, co s tím, zkus to prodat turistům.

|Roman Chlupatý, Lucie Maňourová |Ekonomika

Akcie aerolinek klesají. Ztráty ale nedosáhnou loňských čísel

Dnes se nad Českem objeví prach z islandské sopky Grímsvötn. Zatím není jasné, nakolik to ovlivní leteckou dopravu nad naším územím, ale některá skandinávská a severoněmecká města jako Hamburk už kvůli prachu pohybujícímu se naším směrem hlásí pozastavení letů. Včera jich bylo v Evropě zrušeno na 500 a další mohou do soboty, na kdy experti předpovídají konec erupcí, přibýt.

|Martina Mašková, Ondřej Houska, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková |Zprávy ze světa

Popel z Grímsvötnu leteckou dopravu v Evropě zatím neohrožuje

Oblak sopečného popela z islandské sopky Grímsvötn zatím nemá vliv na leteckou dopravu nad Evropou. Zavřené zůstává jen hlavní letiště v Keflavíku, i když podle nejnovějších zpráv se možná už dnes vrátí k běžnému provozu. Pokud ale bude sopka v činnosti pokračovat ve stávající intenzitě, může se sopečný mrak v dalších dnech dostat nad Británii, Francii a Španělsko.

|Martin Křížek, Michaela Vydrová |Technologie

EasyJet vyvíjí radar, který zachytí sopečný prach až 100 km před letadlem

Letecká společnost easyJet vyvíjí speciální radar Avoid na zjištění sopečného prachu. Systém obsahuje speciální infračervenou technologii, která poskytuje snímky pilotovi až sto kilometrů před letadlem. Cílem je zamezit dalšímu narušení provozu v evropském vzdušném provozu kvůli sopečným aktivitám, především po loňské zkušenosti s vybuchlou islandskou sopkou. Experti nízkonákladového dopravce jsou přesvědčeni o tom, že díky novému detektoru by se mohlo létat i v případě, že se nad Evropou bude pohybovat oblak prachu.