Vědcům se podařilo prokázat, že předchozí erupce na poloostrově Reykjanes nejsou náhodné. Místo toho se vyskytují v obdobích trvajících celá staletí a podél stejných sopečných zón.
Otřesy půdy z posledních dnů vedly k víkendové evakuaci rybářského přístavu Grindavík s téměř 4000 obyvateli. V ulicích města se objevily široké pukliny a popraskaly i některé domy.
Víc lávy proudí z nedaleké sopky Šiveluč – dalšího vulkánu, který na Kamčatce probudil. V oblasti bylo v sobotu silné zemětřesení. Ani při větších erupcích ale zřejmě nebudou v ohrožení lidé.
O spojitosti mezi deštěm a činností sopek na Havaji uvažovali geologové už v 19. století. Dosud prokázané případy ale souvisí jen s menšími vulkanickými jevy.
„Když se podíváte na mapu Marsu, záhy si povšimnete, že se na jeho povrchu nachází řada ‚bradavic‘. Naznačují, že tam vznikly hory sopečnou činností,“ vysvětluje Petr Brož.
Hluboko pod ledem na Antarktidě objevil tým českých vědců dvě sopky. Podařilo se jim to díky údajům z družic, které zkoumají oblast pomocí radarů a měření velmi drobných odchylek v gravitačním poli.
Islandské sopky se letos na jaře postaraly o rozruch nad celou Evropou, kvůli sopečnému prachu dvakrát v rozmezí několika dnů zcela zkolabovala letecká doprava. Dnes v islandském Kaflavíku začíná konference, která má připomenout dopady na leteckou dopravu a pátrat, kde by se dala najít zlepšení, aby se podobné problémy neopakovaly.