soudní znalci

soudní znalci v textech na iROZHLASU

| ČTK, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Znalec z Janouškovy kauzy vinu odmítl. Posudek mi zadal kamarád z vojenské prokuratury, řekl u soudu

Bývalý dopravní znalec Jiří Doleček u soudu popřel, že by zkreslil posudek v případu nehody lobbisty Romana Janouška. K vypracování posudku ho prý při náhodném setkání vyzval bývalý kamarád z doby, kdy Doleček pracoval pro vojenskou prokuraturu. Muže nejmenoval, s Janouškem ale prý nemá nic společného. Čtyřiaosmdesátiletému Dolečkovi hrozí za zkreslení posudku ve prospěch lobbisty až tříleté vězení. Na svých odborných závěrech trvá, Janouškův případ je podle něho justiční omyl. Hlavní líčení bude pokračovat v červnu.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Janouškovu znalci hrozí vězení za křivou výpověď. Tvrdil, že lobbista sraženou ženu neviděl

Pražský soud začal projednávat případ dopravního znalce, jenž posuzoval dopravní nehodu lobbisty Romana Janouška. Jiří Doleček podle obžaloby vypracoval nepravdivý znalecký posudek. Během hlavního líčení v roce 2013 podpořil verzi, že opilý Janoušek srazil ženu v pražské Michli omylem, protože ji u svého porsche neviděl. Za křivou výpověď mu hrozí i vězení.

Znalci z kauzy sestry z Rumburka podali odvolání. Nesouhlasí s trestem za znalecký posudek

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

Soudní znalci Radek Matlach a Jiří Závodský podali odvolání. Nesouhlasí s rozhodnutím Krajského soudu v Ústí nad Labem, který je - zatím nepravomocně - vyškrtl ze seznamu soudních znalců. Důvodem je podle soudu údajně špatně vypracovaný posudek v případu Věry Marešové, která čelila obžalobě pro vraždy pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Soud ji nakonec obvinění zprostil.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Soudní znalce čekají zkoušky i vyšší odměny, zákon z roku 1967 míří na vládu

Soudní znalce zřejmě čekají nová pravidla. Návrh zákona, který má zkvalitnit jejich práci, ve středu projedná vláda. Pro nové uchazeče o post znalce zavádí vstupní odborné zkoušky, u stávajících odborníků chce přezkoumávat jejich posudky. Zákon také zvyšuje jejich hodinové odměny, zároveň ale i sankce. Změny by měly začít platit v lednu 2018.

| ČRo, Janek Kroupa |Zprávy z domova

Filla nabízený na internetu bude nejspíš padělek, ale i tak může udělat radost, říká znalec

Když je pod obrazem ten správný podpis, cena díla může být na trhu s uměním i mnohonásobně větší. Ne vždy však prodejci nabízejí to, co deklarují – obchod s padělanými obrazy jde do miliard. To, zda dílo je, či není padělek, posuzují znalci, ti však často nemohu vynést jednoznačný soud. Podle historika umění Josefa Záruby je znalců hodně a ten, kdo chce dílo prodat, skoro vždy najde někoho, kdo mu napíše posudek příznivý.

| ČRo, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Soudní znalci budou pod lepší kontrolou, slibuje ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti chce víc kontrolovat kvalitu posudků soudních znalců. Reaguje tak mimo jiné na případ zdravotní sestry z Rumburka, kterou soud zprostil obžaloby z šesti vražd až poté, co si nechal vypracovat revizní posudek. Předchozí dva se totiž zásadně lišily. Revizní posudky rozhodly i v kauze Petra Kramného, odsouzeného na 28 let za vraždu manželky a dcery.

|Lucie Valášková |Zprávy z domova

Šest pacientů rumburské nemocnice zemřelo podle znalců kvůli vysoké dávce draslíku

Vysoká dávka draslíku podle soudních znalců usmrtila šestici pacientů rumburské nemocnice. Vypověděli to dnes soudní znalci u Krajského soudu v Ústí nad Labem. Soud končí týdenní sérii projednávání údajných vražd šesti pacientů jednotky intenzivní péče. Obžalovaná je z nich bývalá zdravotní sestra Věra Marešová, které v případě odsouzení hrozí až doživotní trest.

|Martin Karlík, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Ministryně spravedlnosti chce přísněji trestat soudní znalce za nekvalitní práci

Ministerstvo spravedlnosti připravuje nový zákon o soudních znalcích. Ti totiž dosud, místo aby soudcům pomohli vyřešit složité kauzy, svými posudky leckdy spor ještě více komplikují. A to buď nekvalitně odvedenou prací, nebo tím, že dojdou ke zcela protichůdným závěrům. Trestu se přitom bát zpravidla nemusí. Ukázal to například nedávný soud s podnikatelem Romanem Janouškem.

|Zbyněk Zykmund, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Soudní znalci a tlumočníci budou od roku 2012 pod větší kontrolou

Podmínky pro práci soudních znalců, tlumočníků a znaleckých ústavů se od nového roku zpřísní. 1. ledna totiž vstoupí v platnost novela 44 let starého zákona o soudních znalcích a tlumočnících. Jejich práce by se podle představ ministerstva spravedlnosti měla zkvalitnit, protože jim nově budou hrozit sankce. Komora soudních znalců má ale k novele zákona výhrady.

|Vladimír Kroc, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Senátoři chtějí přísnější kontrolu práce tlumočníků a znalců

Novelu zákona o znalcích a tlumočnících, která by umožnila postihovat jejich špatnou práci, vrátil Senát dolní komoře. Do novely včlenil pravidlo, podle něhož by znalci a tlumočníci museli zveřejňovat přehled o počtu svých úkonů. Úprava má zlepšit práci tlumočníků a znalců a zamezit tomu, aby byl upřednostňován jeden soudní znalec bez zjevného důvodu.