sovětská okupace

|Jaroslav Skalický |Historie

Kulky a hořící asfalt, popisují srpnové události před budovou rozhlasu pamětníci

Před 47 lety prožívali Čechoslováci první den okupace vojsky Varšavské smlouvy. Pod pásy tanků padly všechny naděje na svobodnější život, který si vysnili během Pražského jara. Jedny z nejdramatičtějších okamžiků prvního dne okupace se odehrávaly před budovou tehdejšího Československého rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze a v jeho okolí.

|Vladimír Kroc |Historie

Kniha historiků Tomka a Pejčocha upřesňuje počty obětí pobytu okupačních vojsk

Symbolicky v předvečer výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa v roce 1968 vychází Černá kniha sovětské okupace s podtitulem Sovětská armáda v Československu a její oběti 1968 – 1991. Autory publikace, která přináší nové údaje - o počtech obětí invaze a následného pobytu okupačních vojsk - jsou Prokop Tomek a Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu.

|Veronika Neprašová, mka, Vladimír Křivka |Zprávy z domova

Před 23 lety odešli poslední sovětští vojáci, někde se z jejich pobytu vzpamatovávají dodnes

V srpnu 1968 překročila sovětská vojska hranice Československa pod záminkou dočasné bratrské výpomoci. A nakonec se zdržela dlouhých 23 let. Přestože po pádu komunistického režimu veřejnost tlačila na urychlený odsun okupantské armády, dostat desetitisíce mužů a tisíce kusů těžké techniky ze země trvalo. Lidé se tak dočkali až 21. června 1991. Právě tehdy opustil Československo poslední transport se sovětskými vojáky.

|Klára Stejskalová, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Německo řeší, co s chátrajícími objekty, které sloužily téměř 50 let Sovětům

Olympijské hry v Berlíně 1936 byly propagandou nacismu. Olympijskou vesnici na okraji Berlína postavili tak, aby sportovce z celého světa přecházel zrak. Plánovali, že po olympiádě se moderní vesnice promění v luxusní kasárna. Pohodlí a komfort si příslušníci wehrmachtu užívali jen krátce, od roku 1945 místo obsadili Sověti, kteří se usadili na celkem 276 místech v celé NDR. 19 let po odchodu sovětských vojsk Německo řeší, co s opuštěnými a chátrajícími objekty.