šperky

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Čeští šperkařští mistři z Turnova učí Palestinky na Západním břehu Jordánu

Šperkaři z turnovské umělecko-průmyslové školy jsou tento týden hvězdami mladých i starších Palestinek. V malém městečku Túbás na Západním břehu Jordánu je čeští řemeslníci učí zpracovávat kovy. Výroba šperků nebo oděvů pomáhá místním ženám k živobytí a za každou novou dovednost jsou nesmírně vděčné. Jsou mezi nimi i ženy rozvedené, které se musí v životě spolehnout samy na sebe.

|Jan Šmíd, dab |Zprávy ze světa

Obchodník v Nice zastřelil zloděje šperků. Majitelé butiků už na policii nespoléhají

Majitel butiku ve francouzském Nice zastřelil jednoho z dvojice lupičů, kteří mu vykradli obchod se šperky. Počet krádeží šperků na celém francouzském Azurovém pobřeží narůstá, začíná se tam proto znovu mluvit o legitimní obraně či dokonce o domobraně. V nedalekém Cannes letos zloději úspěšně vyloupili několik luxusních butiků.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Klenotnictví nabízejí stále častěji falešné šperky. Odhalí je Kriminalistický ústav

Koupit si šperk v českém klenotnictví může být v posledních letech spíše sázkou do loterie. Obchody místo pravých drahokamů, českých granátů nebo přírodních opálů stále častěji nabízejí padělky. Zákazník tak zaplatí nehorázné sumy peněz za obyčejný kámen, který by přišel na pár stovek korun. Do obchodů proto vyrážejí kontroloři a šperky posílají do pražského Kriminalistického ústavu, kde mají speciální metodu na odhalování falzifikátů.