„Psaní je moje vášeň, je to závislost. Naprosto mě to pohlcuje. Při psaní jsem šťastný, den mi přijde naplněný,“ řekl režisér a spisovatel Patrik Hartl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Literární velikán, ochránce románu, symbol člověka, který bojoval za svobodu a kulturu. Takovými slovy se přesně před rokem ve Francii loučili se spisovatelem Milanem Kunderou.
Pražský spisovatel Franz Kafka pociťoval ke konci života tvůrčí blok. Dopis, který o něm napsal roku 1920, jde nyní v Londýně do dražby. Hodnota je odhadována na více než dva miliony korun.
„Jako doktor práv odešel mezi ty poslední nejchudší, mezi uklízečky, romské kopáče a pracovníky v hutích na Kladně. A tam žil svůj těžký, ale bohatý život,“ říká o Hrabalovi literární historik.
Primátor Svoboda podepsal smlouvu s organizací ICORN o poskytování azylu umělcům prchajícím před perzekucí. Ředitel azylové organizace ICORN evropské rozšíření uvítal.
„Napsat knihu vyžaduje strašně moc odhodlání a sebeobětování. Naše literární kultura má navíc tendenci být snobská,“ upozorňuje Marek Torčík, autor románu Rozložíš paměť.
Poeovo muzeum ukazuje mnoho předmětů z jeho života. A to včetně jeho dětské postele, kde se mu možná zdály první strašidelné sny – inspirace jeho pozdějších hororových povídek.
Karel Čapek zemřel 25. prosince 1938, jen pár měsíců před okupací zbytku Československa německými vojsky. Nad jeho hrobem pronesl dojemná slova i spisovatel Eduard Bass.
Nadace Knihovny Václava Havla cenu nazvanou „Narušování klidu“ každoročně uděluje spisovatelům, kteří „čelí nespravedlivé perzekuci“ a sdílejí Havlovo odhodlání pro boj za lidská práva.
„Má choť mi knihu jednou za čas nenápadně podstrčila na stůl, podíval jsem se do ní, udělal pár škrtů, a pak jsem řekl – to nemůžu, je to blbé, nejde to,“ vypráví o knize Ivan Kraus.
„Na cestách si vždycky udělám spoustu přátel. Nejvíce si rozumím s Němci, protože mají podobný rýpavý humor stejně jako Češi. O řadě lidí, které potkávám, potom píšu,“ říká Ladislav Zibura.
„Věděl jsem, že budu psát o úseku života v polovině mezi pubertou a důchodem, že mě zajímá, jak na problémy středního věku reagují holky,“ přibližuje Hartl svou novou knihu.
Norský autor Jon Fosse za svůj život napsal přes dvě desítky divadelních her a mnoho básnických sbírek, esejů a románů. Porota ocenila jeho inovativní přístup k tvorbě.
„Už v útlém věku jsem se obeznámil s českým jídlem a českou kulturou. Třeba jsem se naučil polku. V Česku jsem se okamžitě cítil hodně dobře,“ říká spisovatel.
„Moje mladická představa byla, že podstatou života je stát a vydržet. Jenže k tomu, abychom vydrželi, nestačí jen pasivně stát. Proti zlu musíme stát aktivně,“ přiznává spisovatel Johan Harstad.
Nakladatelství Gallimard, které vydává Kunderovy knihy, upřesnilo, že při posledním rozloučení zazněla Janáčkova sonáta v podání Kunderova otce, klavíristy, Ludvíka Kundery.
Kunderovo postavení ve francouzské literatuře bylo výsostné. Na tamní literární scénu vtrhl jako fenomenálně bystrý spisovatel popisující svět, který byl francouzskému publiku cizí. Svět totality.
Literární velikán, ochránce románu, symbol člověka, který bojoval za svobodu a kulturu. Takovými slovy si lidé ve Francii připomínají spisovatele Milana Kunderu, který začátkem týdne zemřel.
Francouzský exministr kultury Jack Lang mluví o Kudnerovi jako o symbolu člověka, který bojoval za svobodu, umění a kulturu. Se slavným autorem se loučili i v knihkupectví a nakladatelství Gallimard.
Zemřel spisovatel Milan Kundera, řekla mluvčí Moravské zemské knihovny Anna Mrázová. Bylo mu 94 let. Od roku 1975 žil ve Francii. Letos se v Brně otevřela jeho knihovna.
„Myslím, že je nejlepší o sobě uvažovat jako o prázdné osobě. Svět mě zaplňuje svými příběhy a já je pak můžu vyprávět,“ říká finský spisovatel Kari Hotakainen, autor knihy Příběh.
Celosvětový boom literátovi zajistilo zfilmování díla Tahle země není pro starý (2005), o nějž se zasloužili Joel a Ethan Coenové. Novodobý western obdržel v roce 2008 čtyři Oscary.
„Že to není normální, mi trvalo pochopit dlouho. Musel jsem si k tomu dojít až na terapii. A to bylo dlouho po soudním procesu, kde byl Matěj seznán vinným na základě znaleckých posudků,“ říká.
Spisovatel musí dostat čtyři týdny na případné připomínky k filmu. Pokud verdikt soudu tvůrci nebudou respektovat, zaplatí pokutu 25 000 eur, rozhodl podle AFP soud.
Autor knihy, který pracuje jako speciální dozorce ve vězení Corradino, dostal zákaz jakéhokoliv kontaktu s vězni. Vedení se obává toho, že by je mohl ovlivňovat svými názory.
Pořadatelé v pondělí na Nové scéně Národního divadla předali ceny v dalších sedmi kategoriích a také novou cenu za přínos knižní kultuře. Získal ji pracovník Národní knihovny Adolf Knoll.
Literát a filmař Jindřich Mann má slavný rodokmen. Je synem Ludvíka Aškenazyho, vnukem Heinricha Manna a prasynovcem Thomase Manna. Cítí se více Mann, nebo Aškenazy? Jaké má další literární plány?