spisovatelé

|Vojtěch Man, Kateřina Svátková |Literatura

Aristokratka, Havlovy zápisky a 13 dalších. Na Velký knižní čtvrtek vychází očekávané tituly

Sotva na nich uschnula tiskařská barva, už míří ke svým čtenářům - na pulty knihkupectví přichází 15 knižních novinek. Je Velký knižní čtvrtek a čeští nakladatelé přichystali podzimní výběr čtení. Zahrnuje odborné knihy, krásnou literaturu a knížky pro nejmenší. V pražské Městské knihovně se odpoledne čtenáři můžou potkat s některými autory osobně - například s Jiřím Hájíčkem nebo Evženem Bočkem.

|Klára Fleyberková |Literatura

Nejlepší spisovatelé převezmou ocenění Magnesia Litera

Kdo vloni napsal a vydal tu nejlepší knihu? Odpověď na tuto otázku budeme znát už dnes večer. Popatnácté se budou předávat ceny Magnesia Litera. Zabodovat mohou autoři rozsáhlých románů, básníci nebo třeba nakladatelé. Letos přišlo celkem 347 knih, což je o dvě méně než loni. Nejvíc jich bylo jako vždy v kategorii Litera za prózu. Ta je také pravidelně tou nejsledovanější.

|Magdaléna Medková |Regiony

Lidé se mohou seznámit s osudy a dílem literátů, kteří žili na Praze 6. Jeden jim i zamává

Mnoho pražských čtvrtí má "své" spisovatele. S Kampou je spojený Jan Werich, s Libní zase Bohumil Hrabal a strašnickými ulicemi se procházel básník Vladimír Holan. Své velké spisovatele a básníky má i Praha 6. Život tam strávili například Jaroslav Seifert, Ladislav Fuks anebo Karel Toman. Kde bydleli a co bylo zdrojem jejich inspirace, se teď lidé mohou dozvědět na komentovaných procházkách a tematických výstavách.