spojenci

spojenci v textech na iROZHLASU

|Jaroslav Skalický |Historie

Mořská nemoc a praní v benzinu. Před 75 lety českoslovenští vojáci připluli do Tobruku

Před 75 lety nastoupili českoslovenští vojáci do obklíčeného libyjského Tobruku, který pak úspěšně bránili proti italským a německým jednotkám. Kromě nepřátelské palby je v poušti sužovalo i nehostinné prostředí a nedostatek vody. Třeba prádlo si proto prali v benzinu. Přispěli ale k tomu, že se strategicky důležitý přístav udržel v rukou Spojenců.

|Michaela Vydrová, Magdaléna Trusinová |Zprávy ze světa

Spojenecké síly hlásí omezování nebo stahování svých sil z Afghánistánu

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se zřejmě dramaticky lepší. Jinak si totiž nelze vysvětlit, že spojenecké země postupně za sebou hlásí stahování svých sil nebo alespoň omezování aktivit v Afghánistánu. Po Spojených státech, které chtějí příští rok omezovat vojenské operace, a v roce 2014 se chtějí soustředit spíše na výcvik afghánských bezpečnostních sil, oznamuje stahování svých vojáků i Francie.

|Martin Dorazín, Jitka Malá, Michal Šenk |Zprávy ze světa

Kaddáfího opouštějí ‚věrní‘. Koalici posílí Liga arabských států

Kaddáfího opouštějí další lidé z jeho bezprostředního okolí. Po ministrovi zahraničí, který utekl do Londýna, měl podle televize Al-Džazíra dezertovat i ministr pro ropný průmysl. Ten ale vzápětí informace televize popřel. Jisté je, že Kaddáfího již opustili šéf lidového výboru, bývalý velvyslanec při OSN a další diplomaté, politici a vysoce postavení úředníci.

|Jana Balounová, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Konference spojenců: Clintonová naznačila, že bude možné dodávat libyjským povstalcům zbraně

Mezinárodní společenství se včera v Londýně radilo, jak dál řešit současnou situaci v Libyi. Spojenci se dohodli na dalších krocích pomoci libyjským povstalcům a v útocích proti Muammaru Kaddáfímu budou dál pokračovat, dokud nebude respektovat rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Hillary Clintonová dokonce naznačila, že bude možné dodávat povstalcům zbraně. Možnost nevylučuje ani americký prezident Barack Obama a francouzský ministr zahraničí Alan Juppé.

|Lenka Kabrhelová, Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová |Zprávy ze světa

Arabské státy kritizují útok na Libyi. Moskva vyzývá k jeho zastavení

Liga arabských států ostře kritizuje západní útoky na Libyi. Vůbec poprvé tak na desítky včerejších a dnešních náletů a raketových útoků zareagoval generální tajemník Arabské ligy Amr Músá. Minulý týden přitom Liga vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby schválila bezletovou zónu nad Libyí. Toto stanovisko arabského světa bylo pro západní politiky důležitým argumentem pro zahájení útoků na Libyi.

|Lenka Kabrhelová, Lenka Rafaelová |Zprávy ze světa

Rusko lituje, že spojenci posvětili vojenskou akci v Libyi

Ruští představitelé vyloučili možnost, že by se Moskva zapojila do vojenské operace proti režimu Muammara Kaddáfího. Velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin varoval před humanitárními dopady případného leteckého útoku proti libyjské armádě. Moskva podle něj podporuje zajištění bezpečnosti civilnímu obyvatelstvu Libye, proto nepoužila během hlasování v Radě bezpečnosti právo veta.

|David Koubek, Adéla Havránková, Lenka Rafaelová |Zprávy ze světa

Spojenci už zaútočili na pozemní cíle v Libyi

Spojenci hlásí první útok na pozemní cíle v Libyi. Francouzský letoun zaútočil na zatím blíže neupřesněné vozidlo. Vojenská operace zahrnuje území asi 100x150 kilometrů kolem východolibyjského města Benghází, které je baštou povstalců a ještě dopoledne tam útočily jednotky plukovníka Muammara Kaddáfího.