Spojené království

| ČTK |Zprávy ze světa

Brexit je krokem zpět, zní na demonstracích v Londýně a Edinburghu

Tisíce lidí v Londýně demonstrují proti chystanému odchodu Spojeného království z Evropské unie, podle britských médií se v metropoli sešlo přes 25.000 nespokojenců s výsledkem loňského referenda o budoucnosti Británie v EU. Demonstrace se konají i ve skotském hlavním městě Edinburghu. Protest byl svolán před oficiálním zahájením výstupové procedury, kterou premiérka Theresa Mayová spustí příští týden ve středu.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

'London Bridge is Down.' Tajný kód, který v Británii rozjede krizové scénáře na všech frontách

Až se v utajované komunikaci mezi předními britskými politiky a diplomaty objeví kódové označení „London Bridge,“, zahalí se celé Spojené království do smutku. Právě tento název má totiž podrobný plán, který se začne odvíjet v případě smrti Alžběty II. Deník Guardian poodkryl celou složitou proceduru kolem skonu Jejího Veličenstva.

| ČTK |Zprávy ze světa

Mayová vyzvala Skoty, aby zůstali ve svazku s Británií. Další referendum je možné

Britská premiérka Theresa Mayová dnes na kongresu skotské odnože své Konzervativní strany vyzvala skotské nacionalisty, aby přestali usilovat o odtržení od Británie. Zatímco Skotská národní strana (SNP) se podle ní soustřeďuje na dosažení nezávislosti země, logickou volbou pro Skoty je setrvání v Británii. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová připouští konání dalšího referenda o nezávislosti v reakci na odchod Británie z EU, který si podle ní Skotové nepřejí.