Spolchemie

| ČTK, msk |Zprávy z domova

Sisák a Hala z insolvenční kauzy kolem Via Chem Group se dostavili na policii

Advokát Ivo Hala a podnikatel Petr Sisák se dnes dostavili na policii, aby podali vysvětlení ohledně kauzy související s reorganizací Via Chem Group. ČTK o tom informoval Halův advokát Lukáš Trojan, informaci o Sisákovi přinesl server Aktuálně.cz. Muži patří mezi 14 obviněných v insolvenční kauze, která se týká nezákonné manipulace s insolvenčními řízeními, poškozování věřitelů nebo ovlivňování soudců.

|Blanka Černá |Zprávy z domova

V kauze Via Chem Group je obviněn i brněnský státní zástupce Roman Skopal

Hledaný podnikatel Petr Sisák se chce do konce týdne sám přihlásit na policii. Serveru Aktuálně.cz to řekla jeho advokátka. Sisáka se detektivové snaží zadržet už od páteční razie v chemičce Spolchemie a na českobudějovickém soudu. Podezírají ho z machinací při insolvencích. Mezi obviněnými v kauze má být podle České televize i brněnský státní zástupce Roman Skopal.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Policie po zásahu v ústecké Spolchemii obvinila 14 lidí. Po dvou podezřelých pátrá

Protikorupční policie obvinila po pátečním zásahu v ústecké Spolchemii a na dalších místech 14 lidí. Podezřívá je z manipulace při insolvenčních řízeních, uplácení a dalších trestných činů. Dva lidi se zatím policii nepodařilo zadržet. Podle neoficiálních informací jde o podnikatele Petra Sisáka a advokáta Iva Halu. Vrchní státní zástupkyně konkrétní jména komentovat nechtěla.

V ústecké Spolchemii zkoušejí k čištění podzemních vod novou nanotechnologii

|Gabriela Hauptvogelová |Technologie

Ve Spolchemii v Ústí nad Labem odborníci testují nové nanotechnologie k čištění podzemních vod. Podobných "zkušebních" míst je v Evropě sedm a dvě jsou právě v areálu chemičky. Že železité částice rozkládají toxické látky, zjistili výzkumníci už v laboratořích. Teď musejí přijít na to, jak látku co nejlépe dostat do země, aby byla co nejúčinnější, tedy aby se dostala k podzemní vodě.