společnost

|Martin Karlík |Zprávy z domova

Otevřená věznice má ulehčit přechod na svobodu. V Jiřicích budou odsouzení chovat daňky

Vězení nemusí být jen budova obehnaná vysokými zdmi, žiletkovým drátem a plné mříží. Režim ve věznici může být volnější, aby odsouzení mohli pracovat a připravovat se na návrat na svobodu. Takzvaná otevřená věznice vzniká v Jiřicích na Nymbursku. Trestance tam mimo jiné zaměstnává chov daňků nebo včelařství. První část pro umístění 32 vězňů by podle harmonogramu mohla být hotová už v říjnu.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Před Trumpem leží nelehký úkol. Musí přimět Američany, aby zakopali válečnou sekeru

Událost roku 2017. Spojené státy letos zažily řadu překvapení. Mezi ta největší patřilo vítězství realitního magnáta Donalda Trumpa ve volbách. Možná ještě víc než jméno nového prezidenta ale mnohé Američany zaskočila negativita kampaně a to, jak hluboké příkopy mezi lidmi předvolební boj vyhloubil. Jejich zmenšení bude patřit mezi hlavní úkoly nového prezidenta v nadcházejícím roce.

Yahoo skenovala pro americké tajné služby stovky milionů e-mailů, tvrdí bývalí zaměstnanci

|Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Internetová společnost Yahoo údajně na požádání americké vlády prověřovala všechny příchozí e-maily svých zákazníků. Za tímto účelem loni tajně vyvinula počítačový program, který dokáže prohledávat zprávy i přílohy. Mohlo by jít o první známý případ, kdy internetová firma souhlasila s tím, že na přání vlády bude kontrolovat účty svých klientů v takovém rozsahu. Mělo se jednat o požadavek neveřejného vládního nařízení. Zprávu přinesla agentura Reuters s odvoláním na bývalé zaměstnance Yahoo.

|Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Americká firma v Kuvajtu utratila desítky psů vycvičených k hledání výbušnin

Americká společnost Eastern Securities v Kuvajtu utratila desítky psů vycvičených k hledání výbušnin. Fotky nejméně 24 psích těl naskládaných vedle klecí unikly na internet. Ochránci zvířat firmu obviňují, že se jich zbavila potom, co jí vypršel kontrakt s kuvajtskou ropnou společností. Podle bývalých zaměstnanců se vedení nestará dobře ani o lidi ve svých službách.

|Jitka Hanžlová |Zprávy z domova

O částečné pracovní úvazky mají Češi velký zájem, firmy je ale příliš nenabízejí

Práce na zkrácený úvazek může být vítanou pomocí pro rodiče malých dětí nebo lidí, kteří se starají o handicapované. Díky tomu, že v zaměstnání nemusejí být celých osm hodin, lépe skloubí práci s nutnou péčí. Vydělají peníze a neztratí přitom odbornost. Jenže zájem o zkrácený úvazek v Česku dlouhodobě převyšuje nabídku na pracovním trhu.

|Lenka Jansová, Anna Kottová |Zprávy z domova

Odborníci: Česko není připraveno na stárnutí populace, chybí systém péče

Do poloviny století by každému devátému Čechovi mohlo být podle odhadů více než 80 let. Přibude i mladších seniorů v relativně dobrém zdravotním stavu. Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, Světová zdravotnická organizace i další odborníci ale varují, že Česko není na stárnutí populace připraveno. Chybí prý systém dlouhodobé péče o seniory a nedostatečné je také financování.