společnost s ručením omezeným

společnost s ručením omezeným v textech na iROZHLASU

|Petra Benešová |Ekonomika

Nový občanský zákoník: Na založení 'eseróčka' bude stačit jediná koruna

Pro podnikatele by mělo být od ledna mnohem jednodušší si založit společnost s ručením omezeným. Jako vklad jim bude stačit pouhá koruna. Přivítat by to tak mohli začínající obchodníci, kteří mají dobrý nápad, ale chybějí jim peníze. Změny přináší nový občanský zákoník a na něj navazující zákon o obchodních korporacích.

|Petr Sehnoutka, Eva Presová |Ekonomika

Ministerstvo spravedlnosti chce změnit pravidla fungování firem

Vznik a fungování obchodních společností by se mělo podle záměru ministerstva spravedlnosti řídit od roku 2013 podle nových pravidel. Nový zákon o obchodních korporacích, který má dnes projednat vláda, zavádí například změny pro akciové společnosti. Firmy si budou moct vybrat, jestli akciovku bude ovládat představenstvo a dozorčí rada jako dosud, nebo ji bude nově řídit správní rada.

|Petr Sehnoutka, Michal Šenk |Ekonomika

Na ‚eseróčko‘ jen koruna, u ‚akciovek‘ přísnější ručení - chce ministerstvo

Na založení nové firmy s ručením omezením by měla od roku 2013 stačit jen jedna koruna. Tedy pokud nový zákon o obchodních společnostech, který ministerstvo spravedlnosti posílá na zítřejší jednání vlády, schválí příslušné instance. Nový zákon počítá také s přísnějším ručením členů statutárních orgánů akciových společností. Firmy budou ovšem moci zjednodušit řízení a místo představenstva a dozorčí rady svěřit rozhodovací pravomoci jen jednomu orgánu společnosti, takzvané správní radě.