spolupráce

Turecko přerušilo spolupráci s NATO. Může blokovat společné projekty s partnerskými zeměmi

| ČTK |Zprávy ze světa

Turecko přerušilo spolupráci s ostatními členskými státy NATO a zeměmi ve vojenském partnerství s aliancí, zřejmě v rámci kulminujícího diplomatického sporu s Nizozemskem a Německem. Podle úředních a neoficiálních zdrojů v alianci, které cituje agentura Reuters, Ankara zablokovala některé akce plánované pro letošní rok, včetně vojenských cvičení, politických akcí či plnění civilních projektů.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Přes 12 milionů eur půjde do roku 2020 na česko-rakouskou spolupráci v oblasti výzkumu

O podpoře investic do vědy v příhraničních oblastech budou dnes jednat zástupci Česka a Rakouska. Šéf Rady vlády pro výzkum Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL se sejde s Johannesem Androschem z Rady pro výzkum Rakouska. Na podporu společných projektů v oblasti vědy půjde letos a v dalších čtyřech letech z evropských peněz 12,5 milionu eur.

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Wałęsa se prý bude nařčení ze spolupráce s komunistickou policií bránit soudně

Polský exprezident Lech Wałęsa odmítá obvinění, že za minulého režimu spolupracoval s tajnou policí. A hodlá se proti němu prý bránit i u soudu. Dvaasedmdesátiletý držitel Nobelovy ceny to vzkázal ze své venezuelské cesty. Polský Institut národní paměti (IPN) tvrdí, že Wałęsa v 70. letech jako odborový předák informoval polskou státní bezpečnost a bral za to peníze. Nasvědčují tomu prý nově nalezené dokumenty.