spoření

|Nikola Bojčev, Petra Benešová, Simona Bartošová |Ekonomika

Na důchod si ve druhém pilíři spoří zhruba 50 tisíc lidí. Očekávaný zájem byl mnohem vyšší

Druhý pilíř důchodového spoření má za sebou téměř první půlrok fungování. Celkem smlouvu v penzijních fondech uzavřelo zhruba 50 tisíc lidí, což je desetkrát méně, než se původně odhadovalo. Podle odhadů ani do konce června, kdy mají poslední možnost vstoupit lidé starší 35 let, nepřesáhne počet lidí v druhém pilíři 100 tisíc. Může za to politická nestabilita, ale také některá omezení v systému spoření.

|Petra Benešová, kko |Ekonomika

Ministerstvo financí navrhuje změny ve druhém důchodovém pilíři

Dnešní třicátníci půjdou do důchodu mnohem později než jejich rodiče. Doba odchodu do penze se prodlužuje kvůli nízké porodnosti. Navíc mladí lidé už se nemohou spoléhat na klasický starobní důchod, ale na stáří by si měli ukládat peníze. Jednou z variant, kterou nabízí stát, je druhý pilíř důchodového spoření. Za první půl rok fungování o něj není příliš zájem. Proto by se v něm měla změnit některá pravidla.

|Jana Zemanová, Alina Holušová |Ekonomika

Pro vstup do 2. pilíře důchodové reformy zbývají lidem nad 35 let dva měsíce. Zájem je zatím nízký

Čechům nad 35 let zbývají zhruba dva měsíce na to, aby začali šetřit na stáří u některého ze soukromých penzijních fondů. Zatím to ale mnozí odkládají na poslední chvíli. Na rozmyšlenou přitom nyní víc času nedostanou, jak sdělil Českému rozhlasu prezident Asociace penzijních fondů a ředitel penzijního fondu ČSOB Karel Svoboda.

Více než 70 procent Čechů o spoření ve druhém pilíři nestojí, stát chystá kampaň

|Tereza Jelínková, Petra Benešová |Ekonomika

Lidé nemají téměř zájem o druhý důchodový pilíř, který od ledna nabízejí penzijní fondy. Spořící účet si do teď založilo jen 22 tisíc lidí. Původní odhady se přitom pohybovaly kolem půl milionu klientů. Stát chce proto v následujících týdnech rozjet informační kampaň. Do konce června mohou do druhého pilíře vstoupit lidé starší 35 let. Pak už jen mladší ročníky.

|Alžběta Havlová, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, mta, Rádio Česko, Mirko Kašpar |Ekonomika

Lidé si budou moci opět koupit státní dluhopisy, emise má vynést až 20 miliard

Češi si budou moci znovu koupit státní dluhopisy. Kromě fyzických osob se k nim opět dostanou i občanská sdružení. Na objednání retailových dluhopisů budou mít lidé zhruba 25 dní. Objednávky začne ministerstvo přijímat 5. listopadu a nabídku ukončí, pokud by poptávka překročila 20 miliard korun.