Česká ekonomika roste pomaleji, než očekávali experti. Na vině je podle rektora VŠE Dvořáka skepticismus podnikatelů ovlivněný mezinárodní situací, pomáhá naopak rostoucí spotřeba domácností.
A když je výrobek opravený ještě v záruční době, záruka se automaticky prodlouží o další rok. Podrobnosti sdělil na Plusu Viktor Vodička, ředitel Sdružení českých spotřebitelů.
Česká vláda nedávno finančně podpořila kampaň Žeru maso. Teď se naopak Česko na klimatické konferenci OSN připojilo k prohlášení, že způsob toho, jak vyrábíme potraviny, musí být udržitelnější.
Spotřeba potravin na člověka meziročně klesla o 32 kilogramů na 739 kg a vrátila se na úroveň předcovidových let. Za poklesem je propad reálných výdělků.
Rodiny čeká opět úhrada poplatků za obnovitelné zdroje energie a vláda s pomocí kvůli vysokým cenám energií letos nepočítá. Pomoci by ale domácnostem naopak mohlo snížení daní na vybrané potraviny.
Zatímco ve srovnání s prvním čtvrtletím český hrubý domácí produkt roste, meziročně zaznamenal Český statistický úřad mírný pokles. Vývoj vysvětlují změny ve spotřebě domácností i stavy zásob.
Celkově saldo dovozu a vývozu plynu v Česku meziročně kleslo o 23 procent. I přesto jsou tuzemské zásobníky v současné době naplněny z 88 procent, což je více než v předchozích letech.
Česká ekonomika letos v 1. čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu. Na začátku května statistici předpokládali pokles o 0,2 procenta.
Spotřeba tepla v Česku loni klesla meziročně o 12 procent, což je nejvíce za 6 let. Klesla i spotřeba elektřiny, která se meziročně snížila o 4 procenta a u plynu o 8 procent.
Česko má v tuto chvíli své zásobníky naplněné ze tří čtvrtin. Ačkoliv tyto zásoby nestačí na pokrytí spotřeby v topné sezoně, vláda se v létě nechystá dodávky plynu omezovat.
Zkrácení doby slavnostního osvětlení by mělo ušetřit asi dva miliony korun ročně. Magistrát předpokládá, že jen za elektřinu pro osvětlení utratí celkem asi 300 milionů korun.
Příjmy i spotřeba obyvatelstva výrazně stouply. Jeho celkové reálné příjmy vzrostly proti předchozímu čtvrtletí o 3,9 procenta. To je nejvyšší mezičtvrtletní růst v historii měření.
Česká domácnost zkonzumuje v průměru devět kilogramů čokolády za rok. Její cenu příliš neovlivňuje, kolik právě stojí kakaové boby na burze. Na rozdíl například od kávy nebo bavlny.
Spotřeba piva v Česku loni byla nejmenší od roku 1960. Celý výpadek má jediný důvod. Hospody byly značnou část roku zavřeny, průměrný Čech proto vypil v hospodě asi 70 piv.
V tisku se v pondělí dočtete, že ministerstva nestačila loni utratit 150 miliard korun. Taková suma by pokryla všechny kompenzace firmám a další opatření prakticky na celý rok, píše deník E15.
Po růstu v loňském roce, který byl vyvolaný prasečím morem v Číně a nedostatkem vepřového masa, to vypadá, že se začíná cena vepřového stabilizovat. Česko ale není v jeho produkci soběstačné.
Plánovaná regulace reklamy na alkohol se nelíbí například výrobcům alkoholu, reklamním agenturám ani třeba Hospodářské komoře. Hlavním důvodem omezení je ale vysoká spotřeba alkoholu v Čechách.
S výjimkou kraje Vysočina se na růstu spotřeby elektřiny podílely všechny kraje, nejvíce Středočeský kraj. Vyšší spotřeba byla zaznamenána především v segmentu domácností.
Nejvíce Češi kupovali nanuky a kornoutkovou zmrzlinu Přibývá také alternativních příchutí, ve stáncích lidé mohou najít syrečkovou nebo třeba žvýkačkovou zmrzlinu.
Tuzemské pivovary loni vyrobily rekordních 21,3 milionu hektolitrů piva. Špatnou zprávou je podle předsedy svazu pivovarů přesun konzumace z hospod do domácností. „To neprospívá naší pivní kultuře.“
Spotřeba masa v Česku se loni meziročně nezměnila, když zůstala na 80,3 kilogramu na osobu. O půl kilogramu na 27,3 kg se však zvýšila spotřeba drůbežího masa a byla nejvyšší od roku 1948.
Před 15 lety skončila nadzvuková éra v dopravním letectví. Na palubě posledního komerčního letu slavného concordu z New Yorku do Londýna přicestovala 24. října 2003 stovka pasažérů.
V Česku se loni vyrobilo více než 44 milionů litrů zmrzliny. Je to nejvyšší číslo od roku 2004. Česko se tak v evropské produkci zmrzliny loni umístilo na vyšší příčce než třeba Řecko nebo Chorvatsko.
Japonští výrobci motorových vozidel Mazda, Suzuki a Yamaha pochybili při měření spotřeby a emisí ve vyráběných automobilech. Firmám nařídilo v červenci vyšetřování.
138 litrů piva, tolik loni vypil průměrný Čech. Jde o nejnižší spotřebu za posledních padesát let. Pivo stále více pijí doma a méně chodí do hospod a restaurací.