„Cena brambor byla meziročně nižší o zhruba 20 procent a dosáhla hodnoty 12 korun za kilogram,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu Pavla Šedivá.
Ceny lihovin se zvýšily o 9,5 procenta, ceny piva o 3,7 procenta, nepatrně ovšem zlevnilo víno. Za maso zaplatili lidé o šest procent více, ovoce zdražilo téměř o čtvrtinu a cukr o 12 procent.
Na růstu se podepsaly ceny potravin. Vepřové maso či uzeniny byly v květnu dražší než před rokem, levnější bylo máslo. Zdražila i elektřina. Proti růstu inflace působily levnější pohonné hmoty.
Například tržní nájemné stouplo o 39 procent, brambory o 37 procent, povinné ručení u aut o 24 procent a nafta o 14 procent. Naopak výrazný pokles cen zaznamenala především elektronika.
Nájemné v září meziročně zdražilo o 3,8 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta, elektřina téměř o deset procent a více se platilo i za zemní plyn, teplo a teplou vodu.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech rostly během září nejvýrazněji od října roku 2014. Ve srovnání s předchozím rokem byl zaznamenán růst o 1,5 procenta, všímá si německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Životní náklady ženou nahoru zvlášť vyšší ceny za benzín a nájmy. Agentura Reuters uvádí, že dotázání ekonomové přitom počítali s růstem cen do výše 1,1 procenta.
Spotřebitelské ceny v lednu stouply meziročně stejně jako v prosinci o 0,1 procenta, meziměsíčně pak vzrostly rovněž o 0,1 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Většina analytiků přitom očekávala, že se ekonomika dostane do deflace, což znamená pokles cen.
Ceny pro spotřebitele v Česku v září dále zrychlily meziroční růst na 0,7 procenta ze srpnových 0,6 procenta. Důvodem je hlavně zdražení potravin a nealkoholických nápojů. Proti předchozímu měsíci ceny v září klesly o 0,2 procenta, hlavně kvůli zlevnění dovolených. Údaje o inflaci dnes zveřejnil Český statistický úřad. Analytici další zvýšení meziroční inflace očekávali.
Ceny v lednu rostly nejrychleji za poslední tři roky. Meziroční míra inflace stoupla na 3,5 procenta, oproti prosinci se pak spotřebitelské ceny zvýšily o 1,8 procenta a to hlavně kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty a zvýšení nákladů na bydlení.
Domácí výrobci i na konci roku zdražovali. Tempo, jakým jejich ceny rostly, ale polevilo. Průmyslníci nahlásili za prosinec meziroční nárůst cen o 4,6 procent. Zemědělci pak o 3,6 procent. Vyšší ceny navíc hlásí i dovozci. V listopadu podle nejnovějších statistik došlo ke zdražení ve všech významných skupinách importovaného zboží, a to v průměru o 7,6 procent. Tlak na růst spotřebitelských cen tak trvá.
Meziroční míra inflace v Česku zrychlila na 2,3 procenta ze zářijových 1,8 procenta. V porovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny stouply o 0,3 procenta. Podle Českého statistického úřadu, který údaje zveřejnil, ovlivnilo zvýšení inflace hlavně zdražení potravin, nealkoholických nápojů, oděvů a obuvi. Stouply ale i ceny bydlení a zemního plynu.
Meziroční míra inflace za srpen se v České republice drží na 1,7 procenta. Vyplývá to ze šetření Českého statistického úřadu. Míra inflace je tak stejná jako v červenci. Za celý letošní rok se pohybuje kolem 1,8 procenta, tedy pod inflačním cílem České národní banky, která ho stanovila na 2 %. Oproti minulému měsíci klesly ale například spotřebitelské ceny a to o tři desetiny procenta. Což bylo dáno hlavně zlevněním ovoce, zeleniny a nealkoholických nápojů.
Spotřebitelské ceny v Česku v meziročním srovnání i nadále rostou. V srpnu šlo podle Českého statistického úřadu o zvýšení o 1,9 procenta. Ve srovnání s červencem nicméně došlo na zlevnění a to o 0,3 procenta. Meziměsíční pokles cen přitom způsobily zejména levnější potraviny, nealkoholické nápoje a také doprava.