spotřebitelské úvěry

spotřebitelské úvěry v textech na iROZHLASU

| ČRo, Lenka Jansová |Zprávy z domova

Předčasné splacení hypotéky bude levnější a jednodušší, schválili to poslanci

Postavení lidí, kteří si berou úvěry, bude silnější. Dluhy budou moci pravděpodobně splatit prakticky kdykoli, omezí se sankce za pozdní splátky a také se zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Předpokládá to vládní návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který dnes schválila s úpravami Poslanecká sněmovna. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

|Lucie Husárová 1, Zuzana Vlčková, Kateřina Kozmová |Ekonomika

Podmínky poskytování spotřebitelských úvěrů mají být bezpečnější

Návrh novely zpřísňující poskytování spotřebitelských úvěrů, který dnes nejspíš schválí senátoři, má zabránit nekalým praktikám nebankovních poskytovatelů půjček. Například zakazuje směnky a volání na předražené telefonní linky. Věřitel také bude moci dát úvěr jen tehdy, bude-li zřejmé, že klient je schopný půjčku splácet.

|Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Jan Richter, pir |Ekonomika

Sněmovna zpřísnila podmínky pro spotřebitelské úvěry, mají víc chránit klienty

Podmínky pro sjednání spotřebitelského úvěru by měly být pro finanční ústavy přísnější, žadatelé by si měli polepšit. Sněmovna schválila novelu, která mimo jiné zavádí možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez sankce, zakazuje používání bianko směnek a šeků nebo volání na předražené telefonní linky.

|Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Květa Moravcová, Petr Sehnoutka, Martina Spěváčková, Eva Presová |Zprávy z domova

Konec bianco směnek, pravidla pro spotřebitelské úvěry se mají zpřísnit

Vzali si úvěr za několik tisícovek a vše řádně splatili. Přesto se u nich po letech objevil exekutor a chce další peníze. Problém s podvodnými úvěrovými firmami, které si nechávaly podepisovat bianco směnky nebo po lidech chtěly přehnané úroky, řeší stovky, možná tisíce lidí. Zamezit by tomu měla přísnější novela zákona, kterou dnes mají schvalovat poslanci.

|Martin Drtina, Věra Pfeifferová, bre |Ekonomika

Poslanci zpřísní podmínky pro spotřebitelské úvěry, víc ochrání spotřebitele

Pravidla spotřebitelských úvěrů se zřejmě zpřísní. Poslanci dnes propustili do závěrečného čtení příslušnou novelu. Nově by už nemělo být možné spotřebitelskou půjčku zajistit směnkou ani jiným nepřiměřeně vysokým majetkem. Zakázány budou i draze zpoplatněné telefonní linky pro kontakt s věřitelem. Novela také zavádí možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez sankce.

Češi zaplatí na úrocích dvakrát víc než obyvatelé západní Evropy

|Barbora Kreuzerová, pir |Ekonomika

Češi zaplatí na úrocích dvojnásobek oproti obyvatelům západní Evropy. Spotřebitelské úvěry jsou totiž u tuzemských bank mnohem dražší než na západ od našich hranic. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat Equa Bank. Marže na spotřebitelských úvěrech v České republice, v Polsku a na Slovensku dosahují 15 procent, průměr eurozóny je přitom 7 procent. Pokud by se ceny přiblížily eurozóně, mohl by každý zadlužený Čech ušetřit skoro 9 tisíc korun ročně.

|Roman Chlupatý, Lucie Maňourová |Ekonomika

Američané pomůžou ekonomice utrácením, v Evropě to neplatí

Černý pátek, který oficiálně startuje nákupní horečku před koncem roku, naznačil, že vánoční tržby budou v USA trhat rekordy. Maloobchodníci hlásí jejich nárůst o 6,6 procenta na historicky nejvyšších 11,4 miliardy dolarů. Nejen proto se očekává, že dnešní volné pokračování Černého pátku, tedy Kybernetické pondělí, kdy spotřebitelé nakupují ve velkém přes internet, přinese další maxima.