spotřební daň

|Matěj Skalický, Simona Bartošová |Ekonomika

Češi si oblíbili auta na CNG. I díky úlevě na spotřební dani

Do roku 2020 je v Česku garantovaná snížená spotřební daň na stlačený zemní plyn neboli CNG, což v praxi znamená cenu asi 18 korun za litr. Sníženou sazbou chtěla vláda motivovat řidiče k nákupu vozů na alternativní palivo. Přes rychle rostoucí zájem je počet aut na CNG v Česku v porovnání s rozvinutými evropskými státy stále zanedbatelný. Kabinet se navíc zavázal k postupnému růstu daně z nuly na evropské minimum.

|Martin Karlík, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Průzkum pro ČRo: Češi chtějí levnější pivo, zdražení cigaret většině nevadí

Vládní koalice chce na mimořádné schůzi Sněmovny příští týden prosadit zvýšení spotřební daně na cigarety. U piva by ji chtěl ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL naopak snížit. V obou momentech se přitom politici trefili do nálady Čechů. Většina z nich totiž se zdražením cigaret a zlevněním piva souhlasí. Vyplývá to z průzkumu, který pro Český rozhlas zpracovala společnost Median.

|Veronika Sedláčková |Ekonomika

Ministr zemědělství navrhuje nižší spotřební daň pro pivo. Mohla by se promítnout i do ceny

Ministr zemědělství, Marian Jurečka zvažuje, zda navrhnout snížení spotřební daně u piva. Slibuje si od toho lepší výběr peněz do státní pokladny. Zvýšení zmíněné daně prosadil od začátku roku 2010 někdejší ministr financí Eduard Janota. Následně se citelně propadla výroba pivovarů a většina z nich poté zdražila půllitr až o korunu.