Spravedlivý mezi národy

|Vojtěch Berger |Zprávy z domova

Brali nás jako vlastní, líčí dcera ukrývané Židovky. České manžele ocenil Izrael

Do skupiny víc než stovky českých Spravedlivých mezi národy přibyla další dvě jména. Tradiční ocenění, které Izrael uděluje zachráncům Židů za 2. světové války, teď in memoriam dostali manželé, kteří na Ukrajině kdysi zachránili židovskou dívku. Příběh sice začal na ukrajinském venkově v rodině volyňských Čechů, skončil ale až na jižní Moravě. Samotnou záchranou života to navíc neskončilo, ale vlastně teprve začalo.

|Vojtěch Berger, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Manželé za války zachránili Židovku. Teď jsou Spravedliví mezi národy

Do Česka míří další ocenění Spravedlivý mezi národy. Od Izraele jej in memoriam dostali manželé, kteří za druhé světové války na Ukrajině ukrývali židovskou dívku a tím jí zachránili život. Po válce jí navíc pomohli postavit se na vlastní nohy a založit rodinu. Ocenění předal potomkům manželů izraelský velvyslanec v Praze.

|Štěpán Macháček |Historie

Izrael poprvé ocenil za záchranu Židů před holocaustem 'spravedlivého' arabského původu

Izrael uznal prvního člověka arabského původu za Spravedlivého mezi národy. Egyptský lékař Muhamad Hilmí zachránil před nacisty čtyři členy židovské rodiny. O uznání zásluh na záchraně židovských životů rozhoduje izraelská Komise pro určování spravedlivých, která působí při památníku holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě. Právě tam natáčel blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček: