„Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno, ale budeme samozřejmě potřebovat certifikaci,“ řekl Zeman. On sám dostal látku od americko-německého konsorcia Pfizer/BioNTech.
Rusko a Čína využívají vakcíny proti koronaviru jako nástroj k posílení vlivu ve světě. Odborníci přitom varují, že „vakcinační nacionalismus“ západních zemí jim jejich kroky jen usnadňuje.
Premiér Igor Matovič obhajoval nákup Sputniku V špatnou epidemickou situací v zemi. Ministerstvo zdravotnictví navrhovalo, aby vakcína začala používat až poté, co získá povolení lékové agentury.
Křehkou důvěru veřejnosti k vakcínám dosud narušovali jenom šiřitelé konspiračních teorií a falešných zpráv. Nyní se k nim, předpokládám, že bezděčně, připojili i někteří představitelé vlády.
Přednímu českému virologovi se zamlouvá myšlenka, že by se ruská vakcína mohla vyrábět v Rakousku či Německu. „Je škoda ignorovat něco, s čímž už přece jenom nějaké zkušenosti jsou,“ říká v rozhovoru.
Očkovací strategie Srbska a Maďarska, které počítají s použitím vakcín z Ruska a Číny, se staly inspirací pro premiéra Andreje Babiše (ANO). Za jakých podmínek je schválilo Maďarsko?
Srbsko by se mělo stát co nejdříve součástí schengenského prostoru, míní český premiér Andrej Babiš. Ten v zemi, kde používají vakcínu Sputnik V, zkoumá možnosti očkování.
„Už nyní je jasné, že jsme schopni očkovat i výrazně přes 100 tisíc lidí za den, když využijeme všechny kapacity,“ říká ministr zdravotnictví v exkluzivním rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V nakoupilo Maďarsko, které nečekalo na případné schválení Evropskou lékovou agenturou. A premiér Andrej Babiš po návštěvě Budapešti maďarskou cestu nevyloučil.
Nasazení vakcíny Sputnik V bez schválení od evropských úřadů je i v Česku možnost, kterou prozkoumávají tuzemští úředníci. Ve Vinohradské 12 příběh rozplétá investigativní novinářka Markéta Dobiášová.
Dosavadní opatření proti šíření epidemie koronaviru podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestala fungovat. Jak by na to měla vláda zareagovat? Pomohla by výměna ministra?
Reference i z velmi důvěryhodných zdrojů jsou ty nejlepší. Musíme ovšem vážit i některá „ale“. V samotném Rusku je ochotna podstoupit vakcinaci domácím přípravkem jen asi polovina obyvatel země.
„Jde přece o to získat rychle co nejvíce bezpečné vakcíny - a je jedno, kdo ji vyvinul,“ zdůraznil Kurz. Už ve čtvrtek se vyslovil pro to, aby EMA zkoumala i možnost schválení vakcín z Ruska a Číny.
„Společně jsme konstatovali, že nejlepší vakcína je samozřejmě bezpečná pro zdraví našich občanů,“ řekl český premiér Andej Babiš (ANO) po jednání se svým maďarským protějškem.
Bojují proti nim ministerstvo zdravotnictví i sociální sítě. Ty kvůli nim začaly více kontrolovat diskuse a mazat příspěvky. Fake news o koronaviru a očkování se ale dál šíří.
Vědci v minulosti kritizovali malou transparentnost vývoje a testování vakcíny. „Uvedené výsledky jsou jasné a vědecký základ očkování byl prokázán,“ uvedli v časopise Lancet profesoři nyní.
Pořízení ruských vakcín podle ministra umožní Budapešti uspíšit očkování, umožní zachránit lidské životy a také dovolí rychleji zrušit omezení proti nákaze, kterými trpí maďarská ekonomika.
„Vláda jedná s každým možným dodavatelem, včetně Číny a Ruska,“ řekl Gulyás. Ujišťoval, že vláda nakoupí pouze vakcíny, které už byly použity na milionech lidí a které úřady shledají bezpečnými.
Podle agentury Reuters se očekává, že Anvisa v neděli rozhodne o nouzovém nasazení očkovacích látek čínského výrobce Sinovac a britské společnosti AstraZeneca.
Koronavirus měla i Moralesova nástupkyně v nejvyšším úřadu Áňezová, z hlav států měl tuto nemoc v regionu například brazilský prezident Bolsonaro či honduraský prezident Juan Orlando Hernández.
Ruský prezident vyjádřil přesvědčení o nezbytnosti všeobecného očkování proti koronaviru. Novináři celostátních a zahraničních médií je pokládají v moskevském obchodním centru.
Některé společnosti již také oznámily odhadovanou účinnost jejich vakcín. Ta od firem Pfizer a Biotech, kterou začala používat Británie, má podle klinických testů odhadovanou účinnost až 95 procent.
„Na úrovni dobrovolníka se samozřejmě hlava země nemůže účastnit vakcinace. To nejde. Prezident si přece nemůže nechat dát necertifikovanou vakcínu,“ řekl mluvčí Kremlu.