SSSR

|Zdeněk Novák |Historie

Srážka ponorek USA a SSSR málem spustila třetí světovou válku, tvrdí odtajněné dokumenty CIA

Svět byl možná mnohem blíž k vypuknutí třetí světové války, než se dosud předpokládalo. Naznačují to nově odhalené informace americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Přeměnu studené války v pořádně žhavý konflikt mohla podle britského deníku Times způsobit srážka jaderných ponorek obou někdejších supervelmocí USA a Sovětského svazu u skotských břehů.

| ČTK, mls |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Smrtelné křeče SSSR. Připomeňte si konec impéria, které padlo před 25 lety

Když prezidenti Ruska a Ukrajiny Boris Jelcin a Leonid Kravčuk, předseda Nejvyšší rady Běloruska Stanislav Šuškevič a další politici přijížděli do rezidence Viskuli v Bělověžském pralese, mohli se jen dohadovat, že jejich jména vstoupí do dějin. Měli jednat o ekonomice a bez konkrétních představ také o osudu hroutícího se Sovětského svazu. Přesně před 25 lety, 8. prosince 1991, ale podepsali takzvanou bělověžskou dohodu o vytvoření Společenství nezávislých států (SNS), která po 69 letech ukončila existenci kdysi tak mocného sovětského impéria.

Ruští komunisté navrhují uznat okupanty z roku 1968 za válečné veterány

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Tři poslanci za ruskou komunistickou stranu navrhují změnu zákona o válečných veteránech. Podle jejich názoru by účastníci invaze do Československa v roce 1968 měli mít stejná privilegia jako veteráni druhé světové války. Cílem „vojensko-strategické operace Dunaj“ bylo prý potlačení převratu v ČSSR, který s podporou západních zemí připravovala československá opozice.

|Martin Dorazín, ČRo, Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Ukrajina si připomíná Černobyl. Putin chválil záchranáře, expremiér SSSR vysvětloval mlčení

Přesně před 30 lety vybuchla jaderná elektrárna v Černobylu. Na Ukrajině v noci na dnešek tragédii připomnělo zvonění zvonů, ale vzpomínají i lidé v mnoha dalších zemích. Mluví se o tragédii samotné, jejích následcích i o tom, proč vedení tehdejšího Sovětského svazu trvalo skoro tři týdny, než havárii oficiálně přiznalo.

|Lenka Kabrhelová, dab |Historie

Uplynulo 60 let od prvního testu vodíkové bomby. Zbrojaři dnes závodí v jiných oblastech

Nevinné přízvisko „loupáček“ patří kromě pečiva i jedné z nejničivějších zbraní, jaderné vodíkové bombě. Od jejího prvního testovacího výbuchu v Sovětském svazu právě uplynulo 60 let. V současné době se podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla závodí více ve vývoji nových typů letadlových lodí než v oblasti jaderných zbraní.