Plavidlo americké společnosti Boeing se potýkalo s mnohými technickými problémy, posádka tak zůstala ve vesmíru, návrat lodí Starliner by byl příliš riskantní.
„Kosmická loď Starliner je problémy provázena už několik let. Není to zdaleka problém, pouze této mise. Už předchozí bezpilotní testovací lety byly mnohokrát odkládány,“ říká Dušan Majer.
NASA přiznala, že neví, kdy se budou moci vrátit na Zemi dva astronauti z lodi Starliner. Původně měli zůstat ve vesmíru osm dní, kvůli vadným tryskám lodi tam ale zůstávají už déle než měsíc a půl.
Dvojice astronautů odletěla na ISS za použití lodi Starliner na začátku června a vrátit se měla 14. června. Nestalo se tak kvůli selhání naváděcích trysek lodi.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a společnost Boeing o další čtyři dny odložily plánovaný návrat lodi Starliner z Mezinárodní vesmírné stanice na Zem se dvěma astronauty na palubě.
Dlouho očekávaný let druhé americké kosmické lodi byl v sobotu odložen poté, co počítač přerušil odpočítávání jen několik minut před zážehem raketových motorů.
Závada se vyskytla na ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V, která měla vynést vesmírnou loď na oběžnou dráhu. „Prioritou je bezpečnost,“ zareagoval šéf NASA Bill Nelson.
Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13.20 východoamerického času, tedy v 19.20 středoevropského letního času. Start byl poprvé odložen už v pátek kvůli problémům na Mezinárodní vesmírné stanici.
Americká vesmírná agentura NASA odložila z pátku nejméně do 3. srpna testovací let kosmické lodi CST-100 Starliner. Ta by v budoucnu měla dopravovat posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici.
„Pokud se nic nepokazí, tak na podzim nebo na začátku zimy by měla proběhnout testovací mise označovaná jako OFT-2,“ říká v pořadu Leonardo Plus Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.cz.