Jestli si vláda Petra Fialy myslela, že už ji nemůže potkat nic horšího než stávky a pouliční protesty, ošklivě se mýlila. Jiří Gruntorád vynesl ještě emotivnější kartu – hladovku.
„Věděl jsem, že budu psát o úseku života v polovině mezi pubertou a důchodem, že mě zajímá, jak na problémy středního věku reagují holky,“ přibližuje Hartl svou novou knihu.
Podle opozice má vláda tomu faktu přizpůsobit politiku. Strana Právo a spravedlnost, která si ve volbách znovu věří na vítězství, se ale opírá o silnou voličskou skupinu zejména starších.
„V našem důchodovém systému je řada velkých nespravedlností v tom, že se někdo stihl o něco zažádat o týden dříve či později,“ popisuje Štěpán Jurajda.
Má se zvýšit také takzvaná solidární část penze, zásluhová naopak neporoste. Všichni tedy podle ministra dostanou přidáno stejně. Nařízení o zvýšení penzí kabinet schválí do konce září.
Domácnost dvou seniorů, kteří dostávají penzi na účet, ušetří za rok 840 korun. Zdražení doručení penzí poštou se týká jen seniorů s důchodem přiznaným od 1. ledna 2010.
„Přibližně milion OSVČ odvádí výrazně méně než zaměstnanci. Na tom je potřeba pracovat,“ myslí si ekonom Filip Pertold, člen poradního týmu ministra práce a sociálních věcí.
Přijato. O sporných vládních změnách v penzích poslanci hlasovali ve středu od 12.30. Pevný čas stanovila Sněmovna podle návrhu koalice navzdory odporu opozice. A návrh prošel.
Co vadí hnutí ANO na vládním návrhu změny pravidel pro odchod do předčasného důchodu? Tomáš Pancíř se ptal stínového ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky.
Schodek systému důchodového pojištění přesáhl za první pololetí 40 miliard korun. Za šest měsíců je téměř tak vysoký jako za celý krizový covidový rok 2020, kdy se část ekonomiky zastavila.
Navrátil uvádí, že jen 4 procenta lidí v předdůchodovém věku mají dva miliony naspořeny. „Když se ale podíváme na čtyřicátníky, tak vidíme, že ten podíl už vypadá relativně dobře,“ říká.
Vládou představená penzijní reforma naráží na odpor opozice i odborů. Zajistila by úprava penzí z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) spravedlivé důchody?
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by měla kvůli zdravotním odvodům dostat od sociální správy seznam lidí, kteří čekají na vyřízení důchodu. Přestane je pak vyzývat k úhradě pojistného.
„Vláda se například věnovala minimálnímu důchodu, ale nastavila ho na zcela nesmyslné hranici 8000 korun,“ říká předseda ČSSD Michal Šmarda v rozhovoru pro Radiožurnál
Reformě penzí věří asi čtvrtina Čechů. O tom, že změny rozhodně pomůžou, jsou přesvědčená ale jen čtyři procenta lidí. Těch, co je vnímá do budoucna jako naprostý neúspěch, je sedmkrát víc.
Jurečka po jednání s prezidentem řekl, že jeho zájem o problematiku penzí vítá. Byl by rád, kdyby se hlava státu zapojila i do politické diskuse a přispěla k nalezení shody mezi koalicí a opozicí.
Ekonomové poukazují na to, že penzijní systém je neudržitelný. Vláda chce v květnu představit návrhy jeho reformních změn. Výdaje na důchody se za posledních 15 let zdvojnásobily.
„Ta změna by šla udělat bez podmínky odpracovaných 40 let, bez náhradních dob čili bez doby, kdy byl někdo doma s dětmi nebo kdy studoval vysokou školu. Podmínka 40 let začne platit letos od září.“
Průměrná měsíční penze podle novely vzroste od června o 760 korun místo o 1770 korun. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí. Opozice mluví o okrádání důchodců.
„Skoro 50 procent penzí dosahuje výše průměrné mzdy. Valorizace se prostě musí snížit, aby se důchodový systém udržel do roku 2060,“ říká sociolog Daniel Prokop.
Hořící barikády, vymlácené výlohy, tisíce zatčených demonstrantů a stovky raněných policistů. Takovou bilanci mají každý týden francouzské protesty proti takzvané důchodové reformě.