Starostové a primátoři vydělávají podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, zhruba od 39 000 korun do 111 300 korun. Hejtmani pobírají přibližně mezi 117 200 a 128 900 korunami.
Měsíc po volbách je už jasné, kdo bude řídit většinu samospráv. Český rozhlas zjišťoval, jaký je výsledek koaličních jednání ve 72 bývalých okresních městech. Proklikejte si interaktivní mapu.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že v rozpočtech jednotlivých územních samosprávných celků na zvýšení peníze jsou, není proto třeba krajům a obcím účelově přidávat.
Zkvalitní přímá volba starostů, primátorů a hejtmanů demokracii a zvýší zájem občanů o volby, nebo přinese jen kolaps zastupitelské demokracie? Sněmovna projednává ústavní novelu navrženou hnutím SPD.
Starostové se možná dočkají zmírnění povinnosti předkládat majetkové přiznání. Premiér Andrej Babiš (ANO) je ochoten změny i přes negativní stanovisko vlády ještě probrat v Poslanecké sněmovně.
Zástupci měst a obcí budou příští týden přesvědčovat premiéra v demisi, aby starostové a radní nemuseli svůj majetek zveřejňovat na internetu. Podporuje je v tom i část poslanců.
Budoucí krajskou koalici na Vysočině bude tvořit ČSSD, ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu. Koaliční dohoda by měla být podepsána v týdnu od 24. října. Jednání o jejím znění by mělo začít v neděli. Novinářům to řekl volební lídr vítězné ČSSD, současný a s největší pravděpodobností i budoucí hejtman Jiří Běhounek, který kandidoval jako nestraník.
Turecké vláda sesadila na 30 starostů z jihovýchodu země a nahradila je svými lidmi. Většina z odvolaných politiků byla zvolená za opoziční prokurdskou Lidovou demokratickou stranu. Vláda opatření odůvodňuje tím, že dotyční podporovali kurdské separatisty. Strana ale odvolání odsoudila a pochybnosti nad krokem vyjádřily i Spojené státy.
Část vědců varuje před rozsáhlou výstavbou bytů v Národním parku Šumava. Podle statistik tam za posledních 10 let vzniklo nejvíce bytů na tisíc obyvatel v celém Česku. Nejhorší je údajně situace v Železné Rudě, v Srní, ale i na Kvildě. Počet lidí trvale žijících na Šumavě přitom klesá.
Některé obce v okolí Prahy nesouhlasí se schváleným záměrem pražských radních rozšířit zákaz vjezdu kamionů do hlavního města. Pro auta delší než 12 metrů by mohlo omezení platit už od začátku příštího roku.
Dlouholetí starostové zřejmě budou dostávat vyšší odchodné než teď. Návrh ministerstva vnitra na změnu odměňování členů obecních a krajských zastupitelstev schválila vláda. Nově by místo tříměsíčního odchodného mohli dostávat čtyřměsíční.
Starostové některých obcí na Opavsku chtějí za každou cenu zabránit majetkovému vyrovnání s Polskem. Česká republika by měla vrátit zhruba 370 hektarů pozemků, které mají vyřešit důsledky napřímení státní hranice v 50. letech minulého století. Podle předběžných návrhů se to nejvíce dotkne Moravskoslezského kraje.
Zhruba 50 starostů a starostek protestovalo před sídlem Středočeského kraje v Praze. Kritizovali systém přidělování dotací, který je podle nich netransparentní a upřednostňuje ty obce, v jejichž čele stojí člen ČSSD nebo KSČM. Koalice právě těchto stran teď v kraji vládne. Vedení kraje ale zavedený systém měnit nehodlá, protest považuje za počátek předvolebního boje.
Státu se nedaří najít způsob, jak odškodnit obyvatele vesnic u muničního areálu ve Vrběticích. Kvůli výbuchům v tamních skladech museli lidé opakovaně opustit své domovy. Měli za to dostat jednorázové odškodnění za psychickou újmu a náhradu za ušlý zisk. Jenže podle starostů z okolí Vrbětic teď stát z původní vize couvá a odpovědnost chce přenést jen na Zlínský kraj.
Slovensko změnilo volební zákony. Kromě přísnějšího dohledu nad financováním politických stran bude před každými volbami nově platit i dvoudenní moratorium, kdy se nesmí vést kampaň. Pro zvolení do funkce starosty nebo primátora zas bude potřebné dokončit aspoň střední školu.
Jak zlepšit životní prostředí ve velkých městech a jak nejúčinněji bojovat proti hluku a znečištění ovzduší budou v Praze řešit starostové 65 světových metropolí. Své zkušenosti si budou vyměňovat třeba zástupci Stockholmu, Istanbulu nebo Moskvy.
Osud lokálky do Jemnice je stále nejistý. Starostové na Jemnicku už nejsou jednotní. Ještě včera obnovení vlakové dopravy všichni podporovali. Po dnešní schůzce s náměstkem hejtmana pro dopravu si to polovina z nich rozmyslela, chtějí ponechat autobusy.
Budoucnost vojenského újezdu Brdy bude dnes tématem jednání starostů dotčených obcí z Plzeňského kraje s hejtmanem Václavem Šlajsem. S ním se zástupci 15 radnic sejdou ve Strašicích. Důvodem je návrh zákona na zrušení újezdu, který vzešel z kabinetu Jiřího Rusnoka a který nová vláda stáhla z projednávání ve sněmovně. To se nelíbí ani hejtmanovi ani starostům.
Starostové obcí do tisíce obyvatel zřejmě dostanou od příštího roku téměř dvojnásobnou výplatu. Místo 8000 tisíc by mohli brát 15 500. Změnu příslušného nařízení pravděpodobně schválí vláda.
Starostové z různých částí republiky chtějí hledat řešení problémů, které pramení ze sociálního napětí. Shodli se na tom na 13. sněmu Svazu měst a obcí České republiky. Ten se koná na českobudějovickém výstavišti a dnes ho navštívil premiér v demisi Jiří Rusnok.
Starostové Duchcova, Varnsdorfu, Šluknova a Lahoště chtějí, aby stát začal řešit dlouhodobé problémy s nepřizpůsobivými obyvateli. Proto začátkem týdne připravili výzvu starostům dalších měst a obcí. Už v roce 2011 zažil Šluknov nepokoje, které vyvolaly právě dlouhodobé problémy s nepřizpůsobivými. I tehdy se snažili starostové ze Šluknovského výběžku problém řešit.
Místo obecních vlajek vyvěsí starostové hrábě. Protestují proti připravovanému rozdělení evropských dotacích pro obce na další roky. Původně chtěli být starostové v odporu důraznější, nakonec však zvolili slabší formu protestu.