Stasi

Stasi v textech na iROZHLASU

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Je důležité vědět, kdo má čistý štít, říká nový ředitel pro dokumentaci Stasi

Německý úřad pro dokumentaci činnosti východoněmecké tajné služby Stasi patří k nejrenomovanějším institucím svého druhu. Práce s archivy jedné z nejobávanějších tajných služeb by mohl sloužit jako vzor stejným ústavům v zemích bývalého komunistického bloku. Dnes do jeho čela nastoupil nový ředitel. Po Joachimu Gauckovi a Marianne Birthlerové je jím další velmi uznávaná osobnost – sedmapadesátiletý bývalý bojovník proti komunistickému režimu a respektovaný novinář Rolland Jahn. „Detailní prozkoumání činnosti Stasi je důležitou věcí pro hygienu demokratické společnosti,“ říká Jahn.

Německý úřad pro dokumentaci Stasi má nového ředitele

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Německý úřad pro dokumentaci činnosti východoněmecké tajné služby Stasi má ode dneška nového ředitele. Je jím Roland Jahn, bývalý východoněmecký disident a muž, kterého Stasi násilně vystěhovala do západního Berlína. Úřad archivuje 111 kilometrů složek lidí, které obávaná východoněmecká tajná služba sledovala nebo o nich sbírala informace.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Jak se z NDR stalo Německo

Disponovala možná nejobávanějším bezpečnostním aparátem ze všech totalitních režimů ve střední Evropě, a stejně "vichru svobody" neodolala. Řeč je o někdejší Německé demokratické republice, jejíž vládnoucí garnituru před dvaceti lety "smetly" světové události i takzvaná mírová revoluce vlastních obyvatel.