Stasi

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Je důležité vědět, kdo má čistý štít, říká nový ředitel pro dokumentaci Stasi

Německý úřad pro dokumentaci činnosti východoněmecké tajné služby Stasi patří k nejrenomovanějším institucím svého druhu. Práce s archivy jedné z nejobávanějších tajných služeb by mohl sloužit jako vzor stejným ústavům v zemích bývalého komunistického bloku. Dnes do jeho čela nastoupil nový ředitel. Po Joachimu Gauckovi a Marianne Birthlerové je jím další velmi uznávaná osobnost – sedmapadesátiletý bývalý bojovník proti komunistickému režimu a respektovaný novinář Rolland Jahn. „Detailní prozkoumání činnosti Stasi je důležitou věcí pro hygienu demokratické společnosti,“ říká Jahn.

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Německý úřad pro dokumentaci Stasi má nového ředitele

Německý úřad pro dokumentaci činnosti východoněmecké tajné služby Stasi má ode dneška nového ředitele. Je jím Roland Jahn, bývalý východoněmecký disident a muž, kterého Stasi násilně vystěhovala do západního Berlína. Úřad archivuje 111 kilometrů složek lidí, které obávaná východoněmecká tajná služba sledovala nebo o nich sbírala informace.

Jak se z NDR stalo Německo

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Disponovala možná nejobávanějším bezpečnostním aparátem ze všech totalitních režimů ve střední Evropě, a stejně "vichru svobody" neodolala. Řeč je o někdejší Německé demokratické republice, jejíž vládnoucí garnituru před dvaceti lety "smetly" světové události i takzvaná mírová revoluce vlastních obyvatel.