Počet bankrotů roste v mnoha evropských zemích, na čele pelotonu je vcelku překvapivě Dánsko a ostatní severské země, kde aktuální počet bankrotů dokonce převýšil hodnoty z finanční krize.
Úroky ze státních dluhopisů chtěla Moskva uhradit v rublech poté, co nemohla použít své prostředky zmražené západními sankcemi. Transakce v rublech by však byla porušením smluvních podmínek.
Argentina požaduje výměnu zprostředkovatele, který má urovnat spor s takzvanými supími fondy. Podle vlády totiž prý nebyl nestranný a zvýhodňoval americké investory. Kvůli jejich žalobě u newyorského soud se Argentina prakticky dostala do bankrotu.
Portugalsko podle eurozóny úspěšně využilo mezinárodní pomoc a zvládlo svou záchranu před bankrotem. Je tak další zemí, která se dokázala dostat z dluhové krize. V Bruselu se na tom shodli ministři financí států platících eurem. Portugalská situace je podle nich natolik dobrá, že se země může plně postavit na vlastní nohy.
Před dluhovou krizí se dá zachránit. Dokazuje to Irsko, které se jako první země eurozóny zachránilo před státním bankrotem. Na rozdíl od Řecka do krize nespadlo kvůli rozmařilým státním výdajům. Na mizinu ho málem přivedly jeho banky, které rozpůjčovaly obrovské peníze do stavby nemovitostí.
Německo může zbankrotovat podobně jako další země eurozóny. Deníku Die Welt to řekl šéf americké ratingové agentuty Egan-Jones Sean Egan. Podle něj dluhová krize ohrožuje dokonce i nejsilnější zemi eurozóny. Německo prý může doplatit na svou snahu zachránit před bankrotem oslabené země měnové unie.
Kypr bude možná muset ještě tento měsíc požádat o mezinárodní finanční pomoc. V rozhovoru pro deník Financial Times to připustil guvernér Kyperské centrální banky Panikos Demetriades. Kypr se dostal na pokraj bankrotu kvůli svým těsným vazbám na problémové Řecko.
Bez nových peněz by Řecku sužovanému obrovskými dluhy hrozil neřízený státní bankrot. Ministři financí eurozóny se však po téměř dvanáctihodinovém jednání dohodli a schválili druhý balík záchranných půjček pro Řecko.
Hlavní město Pensylvánie - Harrisburg - zbankrotovalo. Místní správa dluží 300 milionů dolarů a nemá už ani na běžný chod města. Podobný osud ve Spojených státech potká každoročně jen několik měst. Ale podle ekonomů bude mnohem hůř. Očekávají se pády celých států.
Některé předlužené státy na okrajích Evropské unie se nejspíš nevyhnou bankrotu. A to i přes finanční pomoc, kterou jim nabízí nebo už i proplácí Evropský stabilizační mechanismus. Vychází to z analýzy situace, kterou vytvořila společnost Conseq. Podle ní se Řecko nevyhne restrukturalizaci dluhu.
5:02
|Roman Chlupatý, Ondřej Houska, Jan Piroch, Eva Presová|Ekonomika
Portugalsko se dnes může dostat až na pokraj státního bankrotu. Země chce na finančních trzích prodat státní dluhopisy v přepočtu za více než 30 miliard korun. Nová emise se obecně považuje za test toho, do jaké míry se země dokáže obejít bez zahraniční pomoci. Vzhledem k tomu, že portugalské dluhopisy začala ve velkém nakupovat Evropská centrální banka, se čeká, že Lisabon v tomto testu uspěje. I tak ale podle všeho bude muset platit trhu za půjčené peníze nejvyšší úroky v dějinách eurozóny.