„Nepřichází v úvahu žádný jiný logický výklad než ten, že aktuálně je příslušným státním orgánem ministerstvo vnitra SR,“ píše se v rozhodnutí slovenského Nejvyššího soudu.
Praha/Vyskytná||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Havel se s vysokou horečkou a zápalem plic dusil na vězeňské marodce. Litomiský ztropil před bachařem scénu, aby vězně Havla okamžitě převezli do nemocnice. Havel už se do vězení nevrátil.
Pátera začala Státní bezpečnost (StB) „hlídat“ už rok po převratu (1949) a po zatčení putoval také před soud. Psal se rok 1951, takže šlo o „zvláštní“ soudní jednání.
Zavření vysokých škol pocítila celá rodina – otec byl penzionován, Alena nemohla studovat chemii a přihlásila se na konzervatoř. A začátkem roku 1944 byli oba rodiče zatčeni gestapem.
Odvolací soud dvěma mužům dvouleté podmíněné tresty potvrdil, dalším dvěma je nově uložil. Bývalí příslušníci StB šikanovali mimo jiné člena hudební skupiny The Plastic People of the Universe.
Připustil, že nedokázal eliminovat nedůvěru části veřejnosti a nechce ohrozit důvěryhodnost Ústavního soudu. Prezident Petr Pavel později uvedl, že Fremrovo rozhodnutí respektuje.
Robert Fremr podle historických záznamů odsoudil mezi lety 1983 a 1985 více než 100 osob za emigraci, což si senátoři Marek Hilšer a Hana Kordová Marvanová vykládají jako účast na politické kauze.
Podnět k obnově řízení v takzvané kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988, ve které obžalobu zmanipulovala komunistická tajná policie StB, předalo Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.
Nominaci soudců Roberta Fremra a Veroniky Křesťanové, stejně jako profesorky občanského práva Kateřiny Ronovské doporučily oba senátní výbory, které se nominacemi zabývaly.
„Obávám, že selhala prezidentská kancelář, která měla případ skutečně pořádně prozkoumat. Pan prezident oslovil stovky lidí, ale asi zapomněl na historiky,“ říká historik Blažek.
Okupace Československa v roce 1968 znamenala likvidaci všeho, co souviselo s tzv. „socialismem s lidskou tváří“, jak tomu komunisté tehdy říkali. Přišla normalizace, jejíž součástí byla i propaganda.
„Matocha patří mezi vysoké duchovní, kteří po únoru 1948 nezaujali kladný postoj k lidově demokratickému zřízení v Československu a navíc se spojili se západní špionážní službou,“ zapsala StB.
Šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku bývalý prezident Miloš Zeman stále odmítal jmenovat generálem. Dočkal se až v pondělí, kdy ho povýšil nový prezident Petr Pavel.
Nevíme, jak přesně probíhaly výslechy v Čechách, Jan Mašek se k tomu nechtěl podrobně vracet. Říkal, že nebyl nesnesitelně týrán a že Státní bezpečnost už od něj nepotřebovala téměř nic zjistit.
Odpudivou praktikou StB byli takzvaní společenští agenti. „Ti měli nějak zaujmout osobu, na kterou byli zaúkolováni, pak ji svést, nafotit nebo natočit nejlíp v intimní situaci,“ popisuje badatel.
„Je důležité, aby takové filmy a seriály vznikaly, aby se ta doba připomínala. Dnes se také práská, ale jinak, tehdy šlo často i o životy,“ říká Dvořák o minisérii Volha, ve které hrál agenta StB.
Paní Jarmila násilné bachaře nikdy nezažalovala a nezná jejich jména. Nejdřív se bála, později chtěla zapomenout a událost vytěsnit. Další díl pořadu Příběhy 20. století.
„Ve spisu se objevují klasické obraty, že představovali závadovou mládež. Byli to mladí lidé, kteří nebyli podchyceni v masových organizacích. To se spisem line jako červená niť“ říká historik.
Zřejmě poslední interview s Josefem Hasilem před jeho smrtí pořídila v Chicagu spolupracovnice Paměti národa Marie Štěpánová. Hasila charakterizovala slovy „drobný, pokorný, odvážný a hluboce věřící“.
„Oba Prchalové jsou obrazem doby, ve které působili. Doby, kdy bylo v zájmu strany dovoleno dělat provokace, používat násilí,“ říká historik Jan Kalous.
Za první republiky psal pro katolický i vládní tiskt, v letech protektorátu patřil k novinářům podporujícím nacistickou okupační správu. A co následovalo po druhé světové válce? A po únoru 1948?
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Rambousek pracoval jako agent pro americkou tajnou službu. Při své poslední cestě zpět do Československa ho zradil spolupracovník. Za velezradu a vyzvědačství byl odsouzen k doživotnímu trestu vězení.
Pravdivost vyřčených výroků ověřoval server iROZHLAS.cz hned v online reportáži. Redakce nyní nabízí výběr toho, co v mezidobí prvního a druhého kola zaznělo z úst expremiéra.