Americké právní kanceláře zpochybňují okolnosti, za kterých skupina PPF přebírá společnost CME, která vlastní i tuzemskou televizi Nova. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš i nadále může tvrdit, že s komunistickou Státní bezpečností vědomě nespolupracoval. K jeho smůle stále nemůže svá slova podpořit definitivním verdiktem soudu.
Miloslava Števichová si pro cenu přiletěla ze Švédska, kam emigrovala v roce 1982 po dlouhodobém tlaku Státní bezpečnosti. Šířila samizdat a podepisovala petice za propuštění politických vězňů.
Učit na těchto tajných přednáškách a seminářích přijížděli z Velké Británie do tehdejšího Československa přední britští filozofové a učenci. Sem pašovali knihy a ven texty zakázaných autorů.
Podle nově odhalených archivů dostala StB v roce 1978 delikátní úkol – ochránit afghánského velvyslance a budoucího prezidenta země Babraka Karmala. V Československu se skrýval víc než rok.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Tichý se totiž dopustil nanejvýš zavrženíhodného činu: zradil socialismus, emigroval do Západního Německa. Bylo třeba ho veřejně a před celou třídou odsoudit.
Wonka do vazby nastoupil 5. dubna 1988 kvůli údajnému porušení takzvaného ochranného dohledu. V cele měl strávit pět měsíců. Wonka se proti rozhodnutí odvolal. Výsledku se ale nedočkal.
Příběh Heleny Medkové, která vzpomíná po třiceti letech na dobu emigrace. Do středu disentu ji dovedla hra na klavír a seznámení s manželem Ivanem Medkem.
Až do sedmnácti prožívala Vlasta Černá šťastný život. Pak se ale rozhodla pomoci svému učiteli zmizet do ciziny. Převaděč však jejich skupinku zavedl do léčky...
Senátoři před pár dny zvolili členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) někdejšího ministra vnitra Františka Bublana. Předsedové odborových organizací ústavu s tím nesouhlasili.
Skutečnost, že někdo před listopadem 1989 tajně pracoval pro západní zpravodajskou službu, ještě automaticky neznamená, že musí být vymazán ze seznamu spolupracovníků komunistické StB.
Romantický klukovský odboj proti nastupující komunistické totalitě Černíka spolu s třinácti vrstevníky přivedl do brněnské věznice StB na Cejlu a před Státní soud.
Cílem akce Asanace, kterou nařídil tehdejší ministr vnitra Jaromír Obzina, bylo přimět signatáře Charty 77 k emigraci. Obvinění pracovníci StB se měli soustředit na čtyři chartisty z Klatovska.
Walter Sitte se narodil v roce 1935 do sudetoněmecké rodiny kousek od německých hranic v Hrádku nad Nisou. Jeho rodiče patřili k menšině, protože odmítali nacismus, pohrdali Henleinem a Hitlerem.
S odvoláním na dokumenty Státní bezpečnosti to v neděli napsal bulvární nedělník Mail on Sunday. Stejné noviny před časem uvedly, že pro Československo špehoval i labouristický poslanec Robinson.
Geoffrey Robinson si ale podle ředitelky Archivu bezpečnostních složek Světlany Ptáčníkové stanovil jako hranici, že nechce předat nic, co by jeho zemi poškodilo v případě války.
Dokumenty z pražského archivu podle listu rovněž tvrdí, že Robinson v té době připouštěl, že je „zapleten do špionáže“ a že by v případě dopadení byl „poslán do vězení“.
Nelegálně emigroval, dlouhá léta hrál NHL, ale netušil, jak moc se jeho útěkem zabývala Státní bezpečnost v Československu. Po více než třiceti letech dostal František Musil poprvé do rukou svůj spis.
Příběh politické vězeňkyně Anny Honové: Grebeníček, Holub, Hlavačka, Šimčák a další. „Chtěla jsem, aby se vědělo, co dělali,“ říkala Honová o vyšetřovatelích v uherskohradišťské věznici.
Byl ve skautu, který komunistický režim zakázal. Za to mu chtěli škodit, začali si říkat mstitelé. Přerušili proud do obce, roznášeli protirežimní plakáty. Za to putoval na tři roky do uranových dolů.
„Antisemitismus v Evropě je stále silnější. V zemích jako je Francie, Holandsko, Itálie, Belgie a Švédsko, tam se to děje bez jakýchkoli debat,“ říká ředitel Židovského muzea v Praze.
Byl pozdní leden roku 1967, když na stole ministra vnitra Josefa Kudrny přistála složka s červeně orazítkovaným dodatkem „přísné tajné“. Akce Blín připomíná spíše hollywoodský thriller.
Doma je Babiš politikem, se kterým se kvůli podezření na někdejší spolupráci se Státní bezpečností anebo podezření ze zneužití evropských dotací politici dbalí své pověsti snaží nezaplést.