státní hranice

| ČTK |Zprávy z domova

Manévry na hranicích s Polskem. Policie nacvičuje příchod migrantů

Česká policie ve čtvrtek odpoledne zahájila na hranicích s Polskem další cvičení zaměřené na migraci. Zapojí se do něj 290 českých i polských policistů, vojáků, celníků nebo zdravotníků. Na přechodech budou zavedeny namátkové kontroly, zřízeno bude také registrační místo pro uprchlíky, uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Policie nepředpokládá, že by cvičení zásadním způsobem omezilo dopravu. Potrvá do pátku.

|Michaela Vydrová, Martin Ježek |Zprávy ze světa

Chorvatsko nezvládá celní agendu na vnější hranici EU. Problémy mají i trajekty

Turisté mířící do jižní Dalmácie nebo na poloostrov Pelješac můžou v závěru své cesty narazit na nečekané zácpy. Chorvatsko zavedlo po vstupu tvrdší celní režim na vnější hranici EU a na přechodech se tvoří kolony. Problémy jsou například kolem města Neum, kde se, cestou do Dubrovníku, projíždí malé území Bosny a Hercegoviny. Kvůli hranici jsou problémy i na trajektu na poloostrov Pelješac.

|Ladislav Dvořák, Věra Štechrová, Lucie Maňourová, Simona Bartošová, Mikuláš Kroupa |Historie

Muzeum Policie věnuje konferenci a výstavu poúnorovým převaděčům přes hranici

V pražském Muzeu Policie České republiky probíhá konference o působení kurýrů a převaděčů na státní hranici po komunistickém puči v roce 1948. Ti pomáhali lidem utéct před utužujícím se režimem a naopak zahraničním zpravodajům dostat se do Československa. Často za to oni i jejich pomocníci zaplatili životem nebo mnohaletým žalářem. Muzeum k tématu otevírá také výstavu.