Olena promluví ve vesnici Ubľa denně s desítkami, možná i stokami Ukrajinců. „Musím je uklidňovat. Bojí se jet s někým cizím,“ popisuje pro Radiožurnál.
Členové běloruských bezpečnostních složek podle mluvčí pohraniční stráže Anny Michalské polské pohraničníky oslňovali a házeli po nich kameny. Zadržené migranty Poláci vzali zpět na pohraniční linii.
Polské ministerstvo obrany uvedlo, že příslušníci běloruských bezpečnostních sil pod příkrovem tmy stříhali díry v hraničním oplocení, aby jím mohli běženci proniknout.
Běženci se už od léta pokoušejí nelegálně dostat z Běloruska do Polska a pak dál do západní Evropy. Někteří z nich ale místo bezpečnějšího života nacházejí smrt v bažinách, lesích nebo řekách.
Pohraniční stráž většině zabránila, nicméně části se podařilo na polské území dostat. Přestože se narušitelé hranice rychle rozprchli v menších skupinkách, pohraničníci je postupně všechny zadrželi.
Uvolnění koronavirových opatření se uvádí v dekretu premiéra Viktora Orbána, který se v úředním věstníku objevil v úterý pozdě večer a účinnosti nabyl s okamžitou platností.
Německo počínaje 1. dubnem ruší stálé kontroly na hranicích s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Naopak stálá ostraha hranic s Českou republikou je o dalších 14 dní prodloužena.
Berlín obnovil kontroly 14. února, aby si vymohl dodržování karanténních opatření, protože Česko s většinou Tyrolska jsou na německém seznamu oblastí s koronavirovými mutacemi.
Unijní snažení o táhnutí za jeden provaz proti pandemii se stále nedaří. Po nedávných rozmíškách ohledně vakcín a jejich zajišťování se teď na scénu vrátil problém, který Evropská unie už řešila loni.
Omezení cest přes hranice, které bude povolené jen pro pracovníky ve zdravotnictví a v další kritické infrastruktuře, začne platit od neděle. Očekává se, že Německo obnoví stálé hraniční kontroly.
Sousední Sasko kvůli situaci v Česku zpřísní podmínky pro pendlery. Bavorský premiér pak prohlásil, že příhraniční regiony by mělo Německo prohlásit za oblasti s výskytem zmutovaného koronaviru.
Opatření, které bude platit prozatím do konce února, zdůvodnil slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí výskytem nakažlivějších mutací koronaviru v zemích Evropské unie.
„Jsme konfrontováni se stále novými problémy, sotva jeden vyřešíme, objeví se další. Zmutovaný britský virus nám dává ještě víc zabrat,“ popisuje český velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka.
Většina lidí dojíždějících do Norska za prací nebude moci hranice od pátku překročit. Výjimku dostanou pendleři, kteří pracují ve zdravotnictví, ale například i řidiči kamionů.
Přestože se situace českých pendlerů zlepšila, Bavorsko by si podle šéfa odborářů Josefa Středuly mělo uvědomit, že stejná pravidla, která chce po zaměstnancích z Česka, by měla platit i pro domácí.
Merkelová uvedla, že o testování pendlerů již jednala s českým premiérem Andrejem Babišem. Zdůraznila, že na testování pendlerů se chce podílet i Německo.
Podmínky pro vstup do Rakouska se přesto nemění - po příjezdu do země je povinná desetidenní karanténa, přičemž po pěti dnech je možné podstoupit test a v případě negativní výsledku izolaci ukončit.
Český premiér v pondělí před odletem do Slovinska řekl, že na Orbána plánuje apelovat, aby tamní rozhodnutí o uzavření hranic pro cizince zmírnil právě alespoň vůči turistům se zaplacenými pobyty.
Ministerstvo ve výnosu nařídilo, aby se kontroly na hranicích se čtyřmi sousedními zeměmi „posílily masivně“. Důvodem k vydání opatření je snaha zabránit šíření koronaviru.
Za posledních 24 hodin se podle ministerstva v Brazílii počet úmrtí s covidem-19 zvýšil o 909 na 41 828. Země se tak v tomto ohledu stala druhou nejpostiženější zemí světa za Spojenými státy.
Vyšetřování se týká případů zabití polských občanů, kteří během 60. let utíkali na Západ přes Československo. Nyní pětadevadesátiletý Štrougal byl tehdy ministrem vnitra.