Česko 1:1 Rakousko

státní úředníci

|Jana Čermáková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

K platům státních úředníků vznikne pracovní skupina, ANO chce změny v koaliční smlouvě

Koaliční rada rozhodla o vzniku nové pracovní skupiny ke služebnímu zákonu. Povede ji ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Řešit bude změnu zásad odměňování zaměstnanců ve státní službě. Rada dnes také hodnotila roční fungování koaliční smlouvy. Hnutí ANO nevylučuje, že navrhne její změny, dostalo proto do pátku čas k sepsání konkrétních připomínek, které ke smlouvě má.

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Speciální komise začne vybírat budoucího šéfa státních úředníků. Přihlásili se jen tři zájemci

Do výběrového řízení na náměstka pro státní správu se hlásí tři lidé. Speciální komise, která takzvaného šéfa všech úředníků vybere, se sejde poprvé dnes odpoledne na ministerstvu vnitra. Za úkol má doporučit vládě i vhodného kandidáta na pozici personálního ředitele sekce státní služby. Tam si přihlášku podal jediný zájemce.

|Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, krw |Zprávy z domova

Návrh zákona, který má odpolitizovat úředníky, kritizuje opozice i odbory

Politici už by neměli mít takový vliv na chod státní správy. Zajistit to má zákon o státních úřednících, který počítá také se zřízením funkce státního tajemníka nebo se zkouškami pro úředníky. Několikrát přepracovanou novelu z dílny ministerstva vnitra dnes znovu projedná vláda. Podle opozice i nevládních organizací ale předloha odpolitizovaní státní správy nezajistí.