Jako první by podle Válka začala vakcíny aplikovat očkovací místa, kam není třeba se předem registrovat. Vakcíny by si také mohli začít objednávat praktičtí lékaři.
Sledování předepisování antibiotik v souvislosti s provedenými CRP testy zatím v Česku chybí. Mohlo by přitom představovat další z nástrojů, jak spotřebu antibiotik hlídat.
Pravděpodobnou souvislost s očkováním proti covidu-19 má podle ředitele sekce registrací Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáše Boráně jedno úmrtí v Česku.
V lékárnách chybí některá antibiotika na léčbu horních dýchacích cest nebo léky na zvýšený cholesterol. Důvodem jsou hlavně zpožděné dodávky od výrobců.
„Stránky jsou plné zakázaných léčebných tvrzení,“ vysvětlil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Výstraha ale problém úplně neřeší, weby jsou totiž stále dostupné.
Očkování pak začne zřejmě první týden v březnu. Jde o takzvanou proteinovou vakcínu, která podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv obsahuje v laboratoři vyrobený spike protein.
Nedostatek vakcín pro povinné očkování dětí mají lékáři již od podzimu. Někteří mohou mít zásoby ještě z dřívějších dodávek, mohou jich však skladovat jen tolik, kolik se jim vejde do lednice.
Systém nefungoval několik hodin od středečního rána. Lékaři měli kvůli tomu problémy s předepisováním léků na elektronický recept, zadáváním výsledků testování nebo zapisováním očkování proti covidu.
Komentář spadá mezi případy, které nemá jejich autor nebo autorka skutečně ověřené. A vychází ze zdrojů, které považuje za důvěryhodné. O zmíněných případech neví klub, starosta ani hygienici.
„Hned 13. prosince už budou vakcíny, 12. prosince by měla začít registrace,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. V Česku bude podle něj dostatek vakcín pro děti.
Baze-X1. Tak se má jmenovat český lék na covid-19, o kterém se na jaře zmínil premiér Babiš. „Nadále probíhají klinické zkoušky,“ sdělila bez dalších podrobností náměstkyně ministerstva.
Výsledky jsou tak uspokojivé, že panel nezávislých expertů firmě doporučil zastavit další testy. Pfizer se nyní chystá co nejdříve požádat regulátory v různých zemích o schválení přípravku.
Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv se obnovení dodávek očekává na konci roku, podařilo se ale zajistit jiný lék, který má stejnou kombinaci účinných látek.
Projekt Ověřovna! se tentokrát zaměřil na zprávy o platbě kartou omezené podle uhlíkové stopy, alarmující data Evropské lékové agentury a na přemrštěné dávky například na cesty taxíkem.
E-shop nabízí mimo jiné sadu pěti kusů látek určených k podpoře zmírnění poškození mRNA vakcínami. Stránkou se zabývá potravinářská inspekce i Státní ústav pro kontrolu léčiv, zjistil iROZHLAS.cz.
Dalších více než jeden a půl milionu testů si může stát vyžádat navíc s ohledem na epidemiologickou situaci na konci prázdnin. Pro výběr zdravotnického materiálu platí podle Švagra nová pravidla.
Ústav zaznamenal i 4 případy internetových inzerátů, kdy někdo nabízel přípravky s ivermektinem. Léčivo je na předpis a zákon jeho prodej přes internet neumožňuje. Hrozí za to pokuta až 20 milionů.
Pandemie může mít i některé pozitivní dopady – například rychlejší vývoj a schvalování nových léků. Klinická hodnocení byla dosud velmi zdlouhavá a finančně náročná.
Třicet procent ze zásob ivermektinu zbylo Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Ta nyní kvůli expiraci řeší, co s lékem dál. Snaží se ho vrátit dodavateli, ale i prodloužit dobu použitelnosti.
Vláda premiéra Eduarda Hegera podle zveřejněného usnesení uložila ministrovi zdravotnictví Vladimírovi Lengvarskému, aby do 7. června umožnil očkování zmíněnou vakcínou do počtu 200 000 dávek.
Do Česka by letos měl dorazit téměř milion vakcín proti chřipce. Je to asi o 13 procent víc než loni. Loni na podzim lékaři v Česku vyočkovali zhruba 860 tisíc vakcín proti chřipce.
Podle Denníku N je zmíněná smlouva pro Slovensko nevýhodná zejména kvůli tomu, že na sebe převzalo celou zodpovědnost za případné nežádoucí účinky Sputniku V či vzniklé škody.
Ani dva měsíce od předání první dávky se s očkováním ruským preparátem v zemi nezačalo. Celkem 600 dodaných dávek si navíc Rusové ve středu odvezli na vlastní kontrolu, která má trvat měsíc.
Účinek léku ale může prokázat pouze klinická studie, kterou nemocnice a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity připravují. Projekt už poslali ke schválení Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.