Kromě desítek hasičů na místo dorazili i pracovnici veterinární správy, policie a zaměstnanci firmy Perena. Veterinární správa zjistila nákazu celkem v pěti chovech společnosti.
Sušené maso Biltong vyrábí Andries van Staden na Smíchově od roku 2018. Ačkoli jednání firmy s Delmartem skončila, začal Delmart prodávat velmi podobný produkt s výrobním číslem Biltongu.
Je nutné slepice zlikvidovat a vejce, které snesly, je nutné tepelně opracovat. Slepice lze po porážce a po tepelné úpravě ve speciálním režimu například v konzervách konzumovat.
Od začátku roku 2019 do konce října udělila veterinární správa pokuty za víc než 24 milionů korun. Podle úřadu je to skoro o 4 miliony víc než za stejné období roku 2018.
Obavy vyvolala věta, podle níž by měly být zakázány útulky, které nespolupracují s obcemi. Podle Moniky Červíčkové z ANO se jedná o zhruba 50 let starou povinnost a kritiku některých útulků nechápe.
Za porušení zákona hrozí provozovateli až padesátimilionová pokuta, většinou je však uložena řádově nižší. V tržnici Sapa objevují problémy veterináři opakovaně.
„Byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfidu zinku, chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II,“ uvedli ochránci.
Potravina měla originální název Iceland 60 Crispy Chicken Dippers, prodávala se pak v balení po více než kilogramu. Kolik jich je v oběhu a kolik se jich prodalo, veterináři neví.
Provozovateli hrozí padesáti milionová pokuta. Veterináři kontrolují tuto vietnamskou tržnici častěji, například na jaře akci, které zúčastnilo na padesát lidí.
Veterináři letos potvrdili dva nakažené zajíce brucelózou, oba byli ve Zlínském kraji. Nákaza je přenosná na člověka, může způsobit vysoké horečky, zimnici, svalovou slabost a nechutenství.
Veterinární inspektoři odhalili v Praze nelegální bourárnu masa. Zajistili v ní 1200 kilogramů hovězího bez dokladů, provozovateli hrozí pokuta 50 milion korun.
Řidič dodávkového automobilu nebyl podle mluvčí schopen předložit řádně vyplněné průvodní doklady, a celníci navíc zjistili, že přeprava masa nebyla nahlášena inspektorům krajské veterinární správy.
„Ve všech případech, kdy bylo maso zkonzumováno, došlo předtím k jeho tepelné úpravě. Riziko případné nákazy je tedy minimální," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
Nějaké porušení předpisů Státní veterinární správa zjistila u 26 procent kontrol domácích zvířat, v roce 2017 to bylo 23 procent. V chovech hospodářských zvířat je podíl závad dlouhodobě o něco nižší.
Veterináři zrušili zákaz vstupu do lesů, polí a na polní cesty v okolí Zlína, který vyhlásili kvůli nebezpečí rozšíření nákazy afrického moru prasat. Zároveň skončilo vymezení vysoce rizikové oblasti.
Bezprizorních zvířat vyžadujících zvláštní péči by v budoucnu mohlo přibývat. Připravovaná novela o ochraně zvířat proti týrání totiž v řadě ohledů zpřísňuje podmínky pro domácí chovy.
Veterináři provozovateli nelegálního skladu zakázali uvádět produkty na trh, bude je tak muset buď zlikvidovat v asanačním podniku, nebo poslat zpět do zemí původu. Také mu hrozí milionová pokuta.
Celníci spolu s veterináři našli na Svitavsku více než tunu potravin, které přepravce transportoval při nevyhovující teplotě 18 stupňů Celsia. Dodávka nebyla vybavena chladicím zařízením.
Kolik stojí velbloud nebo třeba klokan a kde je možné si tato zvířata koupit? Na internetu jsou desítky nabídek na prodej exotických mazlíčků. Za nelegální nákupy přitom hrozí vysoké sankce.
Potravinářské podniky dovážející vepřové maso nebo živočišné produkty z prasat ze zemí, v nichž se vyskytl africký mor prasat, budou muset nechat tyto výrobky nejprve zkontrolovat.