Česko je podle WOAH rostá ptačí chřipky u drůbeže od 11. července letošního roku. Přestože se situace uklidnila i v Evropě, nákaza u volně žijících ptáků se nadále vyskytuje.
V Česku jde letos o 21. ohnisko ptačí chřipky. Kromě toho byla v zemi v 18 případech potvrzena nákaza u volně žijících ptáků, z toho deset případů se týkalo racků.
Nekula uvedl, že není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Kontroluje se i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.
Z velkochovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci prosince objevila ptačí chřipka, odvezla v pátek nákladní auta do kafilerie asi 72 tun usmrcené drůbeže.
Ministr zemědělství Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že pro boj s nákazou je důležité dodržování preventivních opatření, jako je přesun chovů do uzavřených objektů a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky.
„Chovatel oznámil veterinární správě úhyn 16 kusů různých druhů drůbeže z celkového počtu 32. Inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do veterinárního ústavu na vyšetření,“ uvedl mluvčí.
Ve všech případech nákazy v Česku se podle veterinární správy jednalo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka.
Nákaza není přenosná na člověka ani jiná zvířata. Státní veterinární správa čeká na výsledky rozborů vyšetření u dalších dvou prasat z oblasti, jedno bylo střeleno myslivcem a druhé poraženo autem.
Zvíře se našlo u Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem. V současné chvíli se řeší opatření, která budou pro danou oblast platit.
Mezi obchody, kam se sýry vadné šarže dostaly, patří například Tesco, Albert, Billa, Kaufland, Lidl nebo Košík.cz. Lidé, kteří si sýr koupili, by jej neměli jíst.
Tasemnici liští, kterou šíří lišky svým trusem, může v lidech způsobit vzácnou nemoc echinokokózu. Diagnóza je obtížná, její neléčení může způsobit smrt.
V halách se ještě minulý týden nacházelo 188 000 kusů drůbeže. S likvidací zbývajících ptáků začnou veterináři v úterý, několik dní se čekalo na dodávku oxidu uhličitého, kterým se slepice utrácejí.
„Nákaza se potvrdila při povinném vyšetřování drůbeže držené v izolaci v ochranných pásmech v katastrálních územích Byňov a Údolí u Nových Hradů,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy.
Údolí u Nových Hradů (Českobudějovicko) ||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Chov hus provozuje Rybářství Nové Hrady. O prvním potvrzeném viru v chovu informovali veterináři 19. listopadu. Na začátku tohoto týdne tam postupně nechali utratit na 2000 ptáků, hus a kachen.
Veterináři odebrali vzorky husám z rybníku Velebil kvůli tomu, že u Byňova je ochranné pásmo okolo ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 na Byňovském rybníku.
Veterináři varují před mraženými kachnami z Polska od výrobce DROP, které mohou obsahovat salmonely. Podařilo se jich stáhnout 1138 kg, naopak 1627 kg se prodalo nebo zkonzumovalo.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. K přenosu virů ptačí chřipky dochází zejména trusem.
Nízce patogenní chřipka byla v Česku naposledy v chovu zjištěná v roce 2010, u volně žijících ptáků v roce 2012. V následujících případech šlo vždy o vysoce patogenní variantu.
Zdrojem nákazy byli nejspíš volně žijící vodní ptáci. „Jde o subtyp H5N1, který na rozdíl od H5N8 může být potenciálně přenosný na člověka,“ uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy.
Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé chovatelé na prohlášení Česka jako země bez ptačí chřipky dlouho čekaly. Pomůže to podle ní mezinárodnímu obchodu.
Veterinární správa dál pátrá po tom, jak se do různých potravin mohl dostat karcinogenní pesticid etylenoxid. Podle zjištění by to mohlo být z emulgátoru zvaného karobová guma.