Loni se podle Nejvyššího státního zastupitelství uzavřelo 267 dohod. Jen za první tři měsíce letošního roku se aktéři dohodli ve 127 případech, z toho bylo 25 zvláště závažných trestných činů.
„Hodnotím tak z pohledu toho, jak byla vedena obhajoba, i z pohledu toho, jak soudy ve věci rozhodovaly,“ vysvětlila Bradáčová, proč považuje kauzu Davida Ratha za nejnáročnější v kariéře.
Emeritní soudci jsou v Rakousku, Polsku nebo třeba v Portugalsku. Další možností je takzvaný létající soudce, kterého zavedlo nedávno Slovensko. Ten pomáhá tam, kde je zrovna potřeba.
„Obhajoba byla intenzivní, ale standardní,“ říká v telefonickém rozhovoru Šaroch. Verdikt o zastavení trestního stíhání ještě není definitivní, případ posoudí Nejvyšší státní zastupitelství.
Praha||Marie Bastlová, tš, pak|Zprávy z domova|20 minut radiožurnálu
Vyšetřování může vrátit do hry nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Jak sám často říká, jeho mandát trvá do dalšího zasedání vlády, která ho může bez udání důvodů odvolat,“ varuje novinář Blažek.
Praha||Marie Bastlová, jgr, pak|Zprávy z domova|dvacet minut radiožurnálu
Za současnou verzí návrhu novely zákona o státním zastupitelství stojí ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), předseda ČSSD Jan Hamáček již ale vyjádřil výhrady.
Podobu finálního písemného stanoviska rady nechtěli státní zástupci Jan Lata ani Pavel Zeman odhadovat. Podle předběžných informací je pravděpodobné, že bude částečně nesouhlasné.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová tvrdí, že komentáře nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana k jejímu návrhu na změny v zákoně o státním zastupitelství začínají být paranoidní.
Veřejnost nezajímá, jaké funkční období budou mít státní zástupci, ale zejména to, aby veřejná žaloba fungovala nezávisle a aby se potírala kriminalita, říká Pavel Zeman.
Novinářům Benešová a Zeman po schůzce řekli, že návrh novely odpovídá předloze, o níž před týdnem diskutovali ve sněmovně při kulatém stolu o nezávislosti justice.
Novelou zákona poslanci reagují na příchod Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti. Návrh počítá i se stanovením funkčního období vedoucích státních zástupců.
Tři desetiletí po pádu komunistického režimu stále působí na státních zastupitelstvích přes dvě stě žalobců, kteří byli členy Komunistické strany Československa.
Žalobci mohou v případě podezření z ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků podat návrh na vzetí do vazby, mírnější možností je např. zákaz styku s určitými osobami.
Větší důraz na vyhledávání vlastních případů nebo návrat kompetencí z pražské centrály na krajská pracoviště. Nový ředitel GIBS Radim Dragoun plánuje řadu změn ve fungování úřadu.
Když mají lidé určit profesi, která je platově podhodnocená, ukážou nejčastěji na zdravotní sestry. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.
Špičky justice budou odpoledne jednat se zástupci vládní koalice o platech soudců a státních zástupců. Sejdou se na ministerstvu spravedlnosti. Vláda se chce kvůli zpětnému doplacení mezd v justici obrátit na Ústavní soud. Na špatný výpočet platů upozornil v lednu Nejvyšší soud.
Státní zástupci budou muset být víc aktivní a sami dohlížet na důkazy proti obžalovaným. Počítá s tím návrh nového trestního řádu, který připravuje pracovní komise při ministerstvu spravedlnosti. Ten má také zrychlit průběh trestního řízení.
Státu se stále nedaří po soudcích a státních zástupcích vymáhat peníze, pokud se nějakým způsobem proviní. Například když neúměrně protahují soudní řízení. Pokud chce ministerstvo spravedlnosti od nich získat nějakou finanční náhradu, musí být soudce nebo žalobce nejprve kárně odsouzen. Jenže k tomu často z různých důvodů nedojde. Úřad proto chystá změny, aby mohl stát vymáhat peníze snadněji.
Všichni obvinění v kauze údajného zneužití vojenského zpravodajství už opustili vazbu. Bývalou ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, stejně jako někdejšího náčelníka vojenské rozvědky Ondreje Páleníka a ministerského exnáměstka Romana Bočka pustil ven Krajský soud v Ostravě. V případě zpravodajce, Jana Pohůnka, rozhodli o tom, že vazba je zbytečná, státní zástupci.