„Stránky jsou plné zakázaných léčebných tvrzení,“ vysvětlil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Výstraha ale problém úplně neřeší, weby jsou totiž stále dostupné.
Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech.
Látka se v těle po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy. Podle něj je amygdalin záměrně přidanou složkou, proto inspekce nařídila stažení všech šarží z trhu a varuje před konzumací.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v Lidlu falšovaný kabanos polské výroby pod privátní značkou řetězce. Ze 158 gramů suroviny mělo být osm gramů hovězího masa. Obsahoval jen 1,58 gramu.
Zatímco počet uzavřených provozoven stoupl, nebezpečných potravin v roce 2018 zřejmě ubylo. Inspektoři letos poukázali na 263 nebezpečných potravin. To je o 49 méně než loni.
Doplněk americké značky Warrior Labz Spartan Warrior Series v Česku prodávala přes internet společnost USA-3D se sídlem v Klášterci nad Ohří, která se specializuje na fitness výživu.
Další z maloobchodních řetězců, tentokrát Lidl, prodával masové konzervy, které obsahovaly výrazně nižší podíl masa, než je uvedeno na obalu, a navíc je prodával v letákové akci.
Inspekce odhalila falšování potravin v maloobchodním řetězci Penny Market. Ve slevových akcích nabízel vepřové maso v konzervě s výrazně nižším podílem obsahu masa, než bylo uvedeno na obale.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla ve skladu bývalého zemědělského družstva na Olomoucku 31,5 tuny medu. Byly na něm etikety výrobce Včelpo.
Místo tuků získáte svaly, slibuje přípravek Formexplode, který je možné koupit na internetu za víc než 1300 korun. Na růst svalů nemá žádný vliv, varují odborníci. Reklama je tak podle nich klamavá.
V jablkách dovezených z Polska byl opět pesticid, potvrdila laboratorní analýza Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Jde o odrůdu Gloster, kterou inspektoři odebrali v olomoucké prodejně Makro.
V polských jablkách odrůdy Šampion našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce sedmkrát více pesticidů, než je zákonný limit. Vzorek odebrala v ostravském Makru, s nímž zahájí správní řízení.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce nevpustila na český trh přes 26 tun lískových ořechů a sušených fíků. Obsahovaly nadlimitní množství aflatoxinů, které jsou karcinogenní.
Společnost Mondelez stáhla z obchodů v šest šarží sušenek Zlaté věnečky. Mohl by se v nich totiž nacházet fipronil. Podle výrobce jde o prevenci a výrobky pro zdraví zákazníků nepředstavují riziko.
Během pěti let fungování webu Potraviny na pranýři, jej navštívilo 2,4 milionu unikátních uživatelů. Úřady na tomto webu zveřejňují informace o nekvalitních a nebezpečných potravinách.
V kečupu vyrobeném v Polsku byla jen polovina rajčat, než která v něm podle informace na obalu měla být. Výrobek Benita Ketchup mild prodával řetězec Kaufland.
Kečup prodávaný v Lidlu měl o polovinu méně rajčat, než nařizuje vyhláška. Jde o potravinu nazvanou Kania Curry Ketchup Mild. Jako výrobce je označený Lidl, zemí původu je Německo.