Při vyhlášeném stavu nebezpečí lze v postižených oblastech snadněji organizovat pomoc vojáků i hasičů, bez které se samosprávy i místní lidé ani tři týdny po záplavách stále neobjedou.
Hejtmani Moravskoslezského a Olomouckého kraje žádají vládu o prodloužení stavu nebezpečí pro několik obcí s rozšířenou působností, aby měli větší manipulační prostor při odklízení následků povodní.
Vyhlášení stavu nebezpečí dává hejtmanovi pravomoc přijímat krizová opatření. „Snažíme se situaci monitorovat a dělat všechna možná opatření,“ řekl Bělica pro Radiožurnál.
Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček uvedl, že vyhlášení stavu nebezpečí krizovým orgánům dá možnost například vydat zákaz vstupu, pobytu či pohybu osob na vymezeném místě.
Kraji a obcím vznikly bouří a tornádem škody kolem 1,5 miliardy korun, u celkových škod i s majetkem lidí podle Grolicha nadále platí, že překročí deset miliard korun.
Centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika bude mít například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody nebo vybrané služby.
Zlínský kraj v pondělí vyhlásí stav nebezpečí kvůli africkému moru prasat. Potvrdil to hejtman Jiří Čunek KDU-ČSL. Pro Český rozhlas Plus upozorňuje na omezení, která krizový stav přinese.