V českém tisku se v sobotu dočtete, že Češi si připlatí za letní tábory, a to až o čtvrtinu oproti loňskému roku. Někde tak můžou být rozdíly i v řádu tisíců korun. Píše to Mf Dnes.
Pro letošní rok počítá Šedivý u úvěrů s návratem k normálu, kdy by objem nově poskytnutých půjček mohl klesnout o třetinu na zhruba 80 miliard korun, tedy na druhý nejlepší výsledek po loňském roku.
Asociace českých stavebních spořitelen upozornila, že objem úvěrů je srovnatelný s rekordním rokem 2018, jde o druhý nejlepší výsledek za posledních deset let.
V úterních novinách se dočtete třeba o tom, jak bezpilotní stroje narušují provoz na letištích. Změnit by to mohla nová aplikace, o které píše Mladá fronta DNES. Více najdete v přehledu tisku.
Češi si víc půjčují od stavebních spořitelen. Meziročně vzrostl počet uzavřených smluv o půjčce o pět procent. Vyplývá to z výsledků spořitelen. Lidé si také častěji sjednávají stavební spoření.
Stavební spoření už zřejmě od léta nebude pro nové klienty tak atraktivní. Kvůli nízkým úrokovým sazbám chtějí tuzemské stavební spořitelny snížit úroky, a to až o polovinu. Státní podpora ve výši až 2000 korun ročně ale zůstane stejná.
Rodiče už nejspíš nebudou muset chodit k soudu jen kvůli tomu, aby mohli třeba zrekonstruovat dětský pokoj ze stavebního spoření svého potomka. Teď to totiž není bez soudního rozhodnutí možné. Poslanci ODS navrhli změnu - a novela zákona je ve třetím čtení. Podle návrhu takové peníze půjde vybrat, ale až po šesti letech od začátku spoření. A souhlasit s tím budou muset oba rodiče.
Stavební spoření už české klienty tolik neláká. Za letošní první pololetí uzavřelo novou smlouvu 267 tisíc lidí a to je zhruba o 93 tisíc míň než za stejné období loňského roku. Důvodem jsou klesající úroky, nižší státní příspěvek a také vysoké poplatky. Naopak zájem o úvěry ze stavebního spoření za poslední rok vzrostl o 12 procent. Češi si půjčili přes 21 miliard korun.
Rodiče musí kvůli stavebnímu spoření dětí k soudu. Přístup k jejich naspořeným penězům zkomplikoval nový občanský zákoník. Bez souhlasu opatrovnického soudu rodiče nemohou peníze vybrat. Jinak jim i stavebním spořitelnám hrozí, že je děti v budoucnu zažalují. Soudy jsou teď žádostmi rodičů zavalené.
Uplynulé pololetí bylo pro stavební spořitelny na českém trhu úspěšné. Uzavřely téměř 360 tisíc nových smluv. Jejich počet tak meziročně vzrostl o 102 tisíc. Dlouhodobě ale mají spořitelny stále méně nových klientů.
Počet nových smluv o stavebním spoření mírně roste. V letošním prvním čtvrtletí se podle ministerstva financí meziročně zvýšil o 62 tisíc na více než 155 tisíc smluv. Zájem Čechů o stavební spoření je ale dlouhodobě nižší a klesat bude i v budoucnu.
Ukládat si peníze ve stavebním spoření je v posledních letech méně výhodné. Ukazuje to analýza společnosti Swiss Life Select. Podle ekonomů lidé na spoření prodělají kvůli inflaci a sníženému státnímu příspěvku.
Systém stavebního spoření je mimo ohrožení. Vyplývá to z některých čísel Asociace stavebních spořitelen. Podle ní ale bude ještě chvíli trvat, než se pokles nových smluv ustálí. Zájem o stavební spoření totiž v posledních letech klesá a domácnosti se ohlížejí po jiných alternativách dlouhodobého spoření.
Zájem Čechů o stavební spoření je stále nižší a klesat bude i v příštích letech. Ke konci loňského roku měly stavební spořitelny více než čtyři a čtvrt milionu smluv. Letos očekávají pokles na zhruba čtyři miliony.
Stavebním spořitelnám se nevyplatí staré smlouvy, které mají uzavřené se svými klienty. Proto se je snaží postupně měnit či vypovídat. Lidé, kterým se to nelíbí, by se měli primárně obrátit přímo na spořitelnu.
Češi mají menší zájem o stavební spoření. Spořitelny v prvním pololetí uzavřely celkem 257 tisíc nových smluv. To je o téměř 40 tisíc méně než ve stejném období loňského roku. Stavební spořitelny ale zároveň půjčily v prvním půlroce o dvě procenta více peněz než loni.
Stavební spořitelna Modrá pyramida nabízí klientům, kteří při spoření dovrší cílovou částku, ne zcela výhodná řešení. Buď klient navýší cílovou částku svého spoření o 300 tisíc korun s tříprocentním úrokem, nebo využije úvěr ze stavebního spoření. Třetí možností je od smlouvy odstoupit. To se klientům pochopitelně nelíbí.
Stavební spoření by mohly nabízet nejenom stavební spořitelny, ale i běžné banky. Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila změny zákona. Výše státní podpory se nemění, nově by ji ale bylo možné použít pouze na bydlení a zajištění na důchod.
Stát zpřísňuje podmínky stavebního spoření. Návrh zákona mají dnes projednávat poslanci. Na podporu stavebního spoření dává stát pět miliard ročně a chce si lépe ohlídat, za co lidé naspořené peníze utratí.
Stavební spoření za posledních dvacet let využila většina Čechů. Jeho výhodnost se snížila, když stát omezil podporu stavebního spoření a zdanil úroky. O dalších změnách dnes začínají jednat poslanci.
Vláda schválila novelu zákona o stavebním spoření, která přináší podstatné změny pro klienty i samotné stavební spořitelny. Výrazně omezila použití stavebního spoření od 1. ledna 2014 na pořízení či úpravu bydlení a také nově na spoření na stáří či studium. Dále se rozšířila možnost poskytování stavebního spoření i na banky.
Vláda dnes projedná návrh novely zákona o stavebním spoření. Klíčovými body jsou účelové využití státní podpory a možnost, aby stavební spoření nabízely i univerzální banky. Ve hře je také používání stavebního spoření na úhradu školného či na penzijní připojištění.
Stavební spoření může v Česku nabízet pouze pět stavebních spořitelen, které se přitom musí řídit speciálním zákonem o stavebním spoření. Ministerstvo financí teď navrhuje, aby tento produkt mohly od roku 2015 poskytovat i univerzální banky. Dává jim ale odlišné podmínky.
Vláda se chystá propojit stavební spoření s důchody. Studenti by mohli peníze ze stavebního spoření využít na placení školeného na univerzitách. S odvoláním na ministerstvo financí o tom dnes informovaly Hospodářské noviny.
Stavební spoření by už nemělo být tak výhodné. Vládní strany ve sněmovně třech dnech projednávání prosadily omezení státní podpory stavebnímu spoření. Státní rozpočet by si tak měl polepšit o pět až šest miliard korun a mělo by se také srovnat konkurenční prostředí mezi finančními produkty. Střadatelé by tak měli získat od státu maximálně dva tisíce korun ročně.
Novela zákona o veřejných zakázkách nebo daňová reforma - to jsou předlohy, které budou dnes posuzovat poslanci na mimořádné schůzi. Po nich se vrátí k vládním předlohám, které poslancům vrátil Senát. Jejich prosazení blokovala opoziční ČSSD v uplynulých dnech obstrukcemi. Uplynulou noc ale poslanci nejednali. Vyčerpaní schůzi před půlnocí přerušili.