Abyste se do slosování vůbec dostali, musíte nejprve iniciativě United24 darovat minimálně 24 dolarů (zhruba 560 korun). Peníze pak jdou na obnovu zničených budov na Ukrajině.
Richard Hrbáč se jako nový majitel známé stavebnice Merkur pokouší o záchranu její existence. Pro Radiožurnál popisuje, jak se mu to po pěti letech daří či jak se potýká se změnou trhu.
Z kostek lego už téměř šest dekád staví děti budovy, auta i letadla. Současně se ale na trh derou napodobeniny stále obtížněji rozpoznatelné od originálních produktů dánské rodinné firmy.
Pro děti zábavná hra, pro dospělé výhodná investice. Na značce Lego lze dobře vydělat. Její cena se jen za poslední rok zhodnotila o 12 procent. A podle britského listu The Telegraph se dokonce barevné kostičky za posledních 15 let staly lepší investicí než bezpečně obchodované akcie, zlato nebo úrokové účty. Hodnotnější jsou takové herní sety, které se na trhu prodávají jen krátce. O nejlepší stavebnice pak zájemci bojují v dražbách.
Retro značky se vrací do regálů obchodů. Tradiční zboží s českou nálepkou totiž zákazníci vyhledávají stále častěji. Ne všem firmám se ale daří obstát v konkurenci nadnárodních koncernů. Podle marketingových specialistů přežijí jen takové firmy, které zvládnou propagaci a udrží kvalitu zboží.
Začalo to jedním nevinným vánočním dárkem. Teď z toho budou tahanice s jedním z největších výrobců hraček na světě, dánskou firmou Lego. Za všechno může stavebnice, která vypadá jako mešita anebo křesťanský chrám, každý v tom vidí něco jiného. Plastové kostičky prý ale vyzývají ke kulturní nesnášenlivosti a k násilí. Tak to alespoň vidí Turecká kulturní obec ve Vídni.
Dírkatý zázrak, to je podtitul údajně dosud největší výstavy populárních stavebnic Merkur v České republice. Tu od dnešního dne nabízí Zámecká galerie v Kladně. Zájemci uvidí modely železnic, známých světových staveb nebo exponáty těžebních věží.
V Muzeu hlavního města Prahy je ode dneška k vidění výstava věnovaná stavebnici Merkur. Děrované plíšky spojované šroubky a matičkami přežily v nezměněné podobě od 20. let minulého století až do současnosti a vyrůstaly na nich celé generace.